Demirel'in hiç uğramadığı yazlığı 24 saat korunuyor!

Demirel'in hiç uğramadığı  yazlığı 24 saat korunuyor!.10703
  • Giriş : 19.11.2007 / 09:29:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 09:47:40

Süleyman Demirel’in 16 yılda üç kez uğradığı İstanbul Tuzla’daki yazlığını 6 polis memuru 24 saat koruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yönetmeliğe göre eski devlet yöneticilerinin sadece ikamet ettiği ev korunuyor. Diğer evleri için ayrıca koruma istemeleri gerekiyor

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Tuzla’da bulunan ve son 16 yılda üç defa uğradığı boş evi, 24 saat boyunca polis tarafından korunuyor. Demireller, özellikle 80’li yıllarda siyaset yasaklı dönemde kullandıkları eve uğramıyorlar bile. Ancak buna rağmen villanın bahçesine kurulan polis noktasında her gün altı polis memuru ikişerli olarak nöbet tutuyor. Bu durum, sadece mahalle sakinlerini memnun ediyor. Çünkü polisin orada bulunması çevredeki asayiş olaylarına karşı çaydırıcı rol oynuyor.Valiliğin kararı uyarınca...

Yönetmeliğe göre devlet eski başkan ve başbakanlarının sadece ikamet ettikleri konutları korunuyor. Bunların dışında evleri varsa korunması için ayrıca talepte bulunmaları gerekiyor. Demirel’in Tuzla’daki evinin korunması için Valilik tarafından karar alındığı belirtiliyor.

Üç evi daha var

Demireller’in Tuzla’daki bu yazlıklarının dışında, Ankara, İstanbul ve Isparta’da 3 evleri daha var. Bunlar Ankara’da meşhur Güniz Sokak’taki halen kullanmakta olduğu evleri, İstanbul’da 17 Ağustos depreminin yaşadığı Ulus semtindeki apartman dairesi ile Isparta’daki ev.

Tuzla Mercan Mahallesi sakinleri ise Demireller’in cumhurbaşkanlığı öncesinde eşi ile birkaç yaz gelip bir süre kaldığını ancak daha sonra hiç uğramadıklarını söylüyorlar.

Yazlık bakımsız kaldı

Demirel’lerin Mercan Mahallesi’ndeki bu eve uğradıkları yok. Ancak polis yıllardır boş evi korumaya devam ediyor. Mahalleli, bölgeye yeni inşaa edilen milyon dolarlık villaların yanında Demireller’inkinin bakımsız kalmasının bile, eski Cumhurbaşkanı’nın buraya olan ilgisizliğinin bir göstergesi olduğunu söylüyor.

‘Baba’nın üstsüz çekildiği yazlık

Demireller, Tuzla’daki evlerini özellikle 80’li yıllarda siyasetten yasaklı dönemde kullandılar. Süleyman Demirel’i, 1988’de deniz kenarındaki evinde denize girerken hiç gören olmadı ama bu evle ilgili bir haber hatıralarda kaldı. O da Demirel’in evinin kıyısında mayosuyla denizden çıkarken, ayaklarında tokyoyla çekilmiş bir fotoğrafıydı. Karşısında aniden gazetecileri gören Demirel ürküp, elleriyle gögüslerini kapamış ve ertesi gün gazeteler “Demirel çıplak” diye bu fotoğrafları manşete taşımıştı.

Savaş AKIN- VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious