Demireller'in umudu söndü

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Egebank’tan dolayı şirketlerine el konulan Demirel Ailesi, mahkemeye başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mallar TMSF’nin Demirel Ailesi ile TMSF arasında yaklaşık 7 yıldır süren hukuk savaşında son raundu TMSF aldı... Egebank' tan dolayı şirketlerine el konulan Demirel Ailesi, 2005 yılında İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nde TMSF aleyhine dava açtı. Şevket Demirel, Fon'un kendisine ait 9 şirkete haksız yere el koyduğunu iddia ederek şirketlerin yönetiminin kendisine iade edilmesini istedi. İstanbul 2. İdare Mahkemesi de Şevket Demirel'i umutlandıran bir karar aldı. 4389 sayılı Bankalar Kanunu ile 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun ilgili maddelerinin Anayasa'nın başlangıç kısmında yer alan kuvvetler ayrılığı ilkesiyle birlikte birçok maddesine aykırı olduğuna hükmetti.

HAYALLER SUYA DÜŞTÜ

Ve TMSF'nin Demirel'e ait 9 şirkete el konması işlemiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Aynı zamanda da mevcut bankacılık kanunun bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Herkesin gözü, Anayasa Mahkemesi'nden gelecek kararın üzerindeydi. Sonunda Anayasa Mahkemesi karar verdi. İlgili mahkemenin başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, başvuruyu reddetti. Böylece Demirel Ailesi’nin hayalleri suya düştü. Bu karar, TMSF'nin Bankacılık Kanunu uyarınca yaptığı el koyma işleminin de doğruluğunu teyit etmiş oldu.

7 YILDA NELER YAŞANDI

Eski Cumhurbaşkanı Demirel'in yeğeni, batık Egebank'ın eski patronu Yahya Murat Demirel'in borçlarını tahsil etmek isteyen TMSF, baba Şevket Demirel'in sahibi olduğu 9 şirkete el koydu. Demirel Ailesi borcun sadece Yahya Murat Demirel'e ait olduğunu belirterek, şirketlerin iadesi için adli mercilere itirazda bulundu. İlk 2 itiraz mahkeme tarafından kabul edilmediyse de, son itirazda İstanbul 2. İdare Mahkemesi Göltaş'a el konulmasının Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi. 2. İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'ne TMSF'nin kuruluşuna ilişkin yasa maddelerini de içeren bir başvuruda bulundu ve 27 Kasım'da Anayasa Mahkemesi'nin kararını beklemeden yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bunun üzerine Fon, Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak 2. İdare Mahkemesi'nin kararını kaldırttı. Bölge İdare Mahkemesi, 9 şirketin yönetiminin dava süresince TMSF' de kalmasına karar verdi.

TARTIŞMANIN KRONOLOJİSİ

21 Aralık 1999: TMSF, Egebank'a el koydu.

26 Haziran 2005: Fon, Egebank'tan doğan zararları tahsil etmek için Demirel Ailesi'ne ait 9 şirketin yönetimini devraldı.

29 Eylül 2005: Demireller, 259 milyon YTL'lik Egebank zararının Şevket Demirel'den tahsiline itiraz için dava açtı.

23 Şubat 2006: Danıştay 13. Dairesi, Demireller'in itirazını kabul ederek, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

13 Nisan 2006: Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, TMSF'nin bir önceki karara itirazı üzerine Şevket Demirel lehine verilen kararı kaldırdı.

27 Kasım 2006: İstanbul 2. İdare Mahkemesi, Demireller'in ikinci kez başvurusunu kabul ederek Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldı.

14 Aralık 2006: TMSF, İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin kararına itiraz etti.

21.Aralık 2006: İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulması kararlarını kaldırdı.

15 Ocak 2007: Dosya Anayasa Mahkemesi'ne gönderildi.

18. Ocak 2007: Dosya Anayasa Mahkemesi kayıtlarına girdi.

07 Ocak 2007 Anayasa Mahkemesi yaptığı toplantıda, dava konusu işlemin dayanağı olan yasa ve kuralları ile bu bağlamda davaya uygulanacak kuralların belirlenmeksizin başvuruda bulunulduğu gerekçesiyle dosyanın ilgili mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious