Demirel'in, ABD hakkında yorumu

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye ile ABD’nin dost iki ülke olduğunu söyleyerek, bu durumun korunması gerektiğini dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Süleyman Demirel, Bahçeşehir Üniversitesi’nin düzenlediği ”Global Liderlik Forumu”na katıldı. Demirel’den başka toplantıya ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD’nin eski Ankara Büykelçisi Mark Parris, ABD eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowıtz, ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Deborah Jones, İsrail İstanbul Başkonsolosu Mordehai Amihai, Türk Amerikan İlişkiler Uzmanı Alan Makovsky, ABD Temsilciler Meclisi eski Üyesi Bob Livingstone katıldı.

Liderlik ile ilgili konuşmasında Türk-ABD ilişkilerine de değinen Süleyman Demirel, ABD’nin bugün dünyanın süper gücü konumunda bulunduğunu belirterek ABD’nin en az 20 yıl boyunca yakalanabilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Demirel, ”Bu gelişmeyi nasıl yapmıştır¿ Nüfusunun yüzde 3’ü tarımla uğraşıyor, ama bütün dünyayı besleyebilecek kadar üretim yapabilirler. Dünyadaki 20 bin üniversitesinin 4 bini ABD’de. Araştırma geliştirme ve bilime önemli oranda pay ayırıyorlar. ABD’ye düşman olacağınıza siz de araştırma geliştrimeye o kadar para ayırın. Siz üniversiteler kurun. Nüfusunuzun büyük kısmını okutun. Bilime siz de değer verin. Akıllı olanın başkalarına göstereceği yol olur.” şeklinde konuştu.

ABD’nin Türkiye’nin en sıkışık zamanında yanında olduğunu ve bir çok konuda yardımcı olduğunu anlatan Demirel şunları anlattı: ” ”Ama ne olur¿ Ülkeler arası sürtünmeler olur. Kıbrıs hadisesi oldu. ABD, Türkiye’ye ambargo koydu. Ben de o zaman başbakandım. Ambargo konulunca ben de ABD’nin buradaki tesislerini kapattım. Helsinki’de o günün ABD Başkanı Ford ile konuştum. ’Bizi zaafa uğratıyorsunuz.’ dedim. Kendisi çok değerli bir devlet adamıdır. Bana dediki, ’Elimden geleni yapacağım’ Daha sonra Carter, ABD Başkanı oldu. Onunla da konuştum. ’Ambargo ile Türk ordusunu zaafa uğrattınız, bu sizin menfaatinize mi¿’ diye sordum. Soğuk savaş sözkonusu, komünizm var. ’Bu ambargo sadece Türkiye’nin zararına değil sizn de zararınıza. Bindiğiniz dalı kesiyorsunuz.’ dedim. O bana bazı şeyler söyledi, ben ona cevap verdim. Bana, ’ABD silahlarını Kıbrıs’ta kullandınız.’ dedi. Ben de, ’Kıbrıs’takiler de aynı silahları Türklere karşı kullandı.’ karşılığını verdim. Bana bu sefer ’You are power Turk’ dedi.’’

”Türk-Amerikan dostluğu çok değerlidir. Ama bu dostluğu zedelememek gerekir.” diyen Demirel, dostlukların kolay oluşmadığına dikkat çekti. Türkiye’nin bir tarafında Kafkasya bir tarafında Orta Asya bir tarafında Orta Doğu bir tarafında Balkanlar bulunduğuna işaret eden Demirel, ABD’nin de dünya barışı ilgelenen bir ülke olduğunu kaydetti. Demirel, bu kapsamda Türkiye ile ABD arasındaki müasebetlerin geleceğinin geçmişinden daha önemli olacağını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious