Demir'in deprem felaketine karşı temennisi

Demir'in deprem felaketine karşı temennisi.9454
  • Giriş : 01.07.2009 / 13:50:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, ''Artık bir deprem felaketinde dünyada en fazla yapı ve can kaybına uğrayan ülkeler arasında olmak istemiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demir, ''Kırsal Alanda Yöresel Mimari Özelliklerin Belirlenmesi, Rehber Bir Kitap ve Örnek Projeler Oluşturulması'' adlı projenin açılış programında yaptığı konuşmada, hem kırsalda hem kentlerde sürdürülebilir yapılaşmaya en çok ruh verecek, katkı sağlayacak bir sürecin başlangıç noktası olan projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ettiğini söyledi.

''Bir toplu iğneye, bir kibrite bile muhtaç olduğumuz, mühendis ve mimarların çok az olduğu bir dönemi yaşadık, kırsaldan kente yoğun bir göç yaşadık'' diyen Demir, şöyle devam etti:

''Önümüzde yapı stoğunun yaklaşık yüzde 60'ını yeniden değiştirmek, dönüştürmek konumunda olan bir Türkiye var. Bundan sonra hem kentlerimizde hem kırsalımızda yeniden değişime tabi tutulmayacak yapı sürecini başlatacağımız günlerin arefesindeyiz. Bu çok önemli. Bu çalışmanın tanıtım toplantısının da bu sürece tevafuk etmesinin çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.''

Demir, yapılaşmayı yaşam şartlarının yönlendirmemesi gerektiğini ifade ederek, mimar ve mühendisliği katarak, geçmişten gelen birikimleri geliştirerek, insanı ve toplumu yeryüzü ile en etkin, en sağlıklı, en güvenli şekilde buluşturan bir yapılaşmanın ortaya çıkarılması gerektiğini anlattı.

Çok yakın geçmişte yapılmasına rağmen bugün ''keşke böyle yapılmasaydı'' dedikleri yapılar bulunduğuna dikkati çeken Bakan Demir, ''Şehirlerimizden, ilçelerimizden geçiyoruz sanki birbirinin ikiz kardeşleriymiş gibi bir görüntü var. Bu yöreye özgü burada ne var diye baktığınızda bir şey göremiyorsunuz, ama biraz kırsala gittiğinizde orada geçmiş bir tarihi birikimi, hüzünleri, toprakla, üretimle olan ilişkileri, insanların hayatını beraber idame ettirdikleri ilişkileri, komşularla olan ilişkileri görüyorsunuz, yöresel malzemelerin ne kadar güzel ve sağlıklı kullanıldığını görüyorsunuz, orada aile olmanın özelliğini görüyorsunuz'' diye konuştu.

Demir, AK Parti hükümetleri döneminde İl Özel İdaresi ve belediyeler yasalarında çok önemli değişiklikler yaptıklarını belirterek, bahsettiği konularla ilgili sahadaki uygulamaları, iş ve işlemleri yerel yönetimlere bıraktıklarını kaydetti.

Türkiye'deki yapılaşma kavramının daha çok ihtiyaca binaen yapıldığını dile getirerek, ''Yapılaşmanın nasıl olacağını yapılaşma ihtiyacı belirlemez. Mimarlığımız ve mühendisliğimizi en etkin bir şekilde bu sürece katmak durumundayız. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı olarak bundan sonra ana görevimiz bu olacaktır'' dedi.

Bakan Mustafa Demir, artık bir deprem felaketinde dünyada en fazla yapı ve can kaybına uğrayan ülkeler arasında olmak istemediklerini kaydederek, şunları anlattı:

''Bu iki türlü yapılabilir. Bundan sonraki yapılaşmalarda, buna sebebiyet vermeyecek, katkı sağlamayacak, tam tersine duyarlı, sağlıklı, güvenli yapıları gerçekleştirmek durumundayız. Geçmişte yapılanları ise dönüştürüp, bu projeye benzer özellikler katarak gelecek nesillere aktaran fiziki bir çevreyi oluşturmak durumundayız.''

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürü Dr. Hami Yıldırım ise, kentsel ve kırsal birçok problemler bulunduğunu, bunları adım adım çözüme ulaştırdıklarını anlattı.

Bunlardan birinin kimlik sorunu olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

''Kentlerimizde bugün hepimizin şikayet ettiği bir durum var. Erzurum'da da, Antalya'da da, İzmir'de de aynı yapı tarzını, aynı apartmanları görüyoruz. Bir monotonlaşma, standartlaşma, bulunduğu çevreye, coğrafi şartlara, iklim şartlarına bir yabancılaşma görüyoruz. Bu kimliksizleşme aslında sadece kentlerde görülmüyor. Artık, kırsal yerleşmelerimizde de yakın zamanda ortaya çıkan yapılaşma sorunları ile kendini göstermektedir. Bu çalışmada kırsal yerleşmelerin kimlik problemi üzerine eğildik. Yerel yönetimlerimize, İl Özel İdarelerimize yol göstereceğine ümit ettiğimiz bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmanın pilot mahiyetindeki kısmını Kayseri'de yaptık. Amacımız bundan sonraki safhalarda bütün yurt geneline benzer metodolojiyi, yöntemi, kırsal yerleşimlerde yöresel mimariyi yaygınlaştırmaktır.''

Programa, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanvekili Serdar Altuntuğ, milletvekilleri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri, mimarlar, ilçe ve belde belediye başkanları katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*