Demirkazık, PKK'nın sözcülüğüne soyundu

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Çocuk Der Genel Başkanı Nil Demirkazık, "Halkların kardeşliği, barış için, Türkiye'nin ulusal çıkarları" için Erdoğan'ın terör örgütü PKK ile diyalog başlatması gerektiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demirkazık, Erdoğan'ın geçen yıl Diyarbakır'da "Kürt sorunu vardır, benimde sorunumdur ve daha fazla demokrasi ile çözülür" açıklamasında bulunduğunu, bu açıklamalara Kürt halkının sevindiğini, yıllarca süren kan ve gözyaşının sona ereceğini, barışa doğru adımların atılabileceğine inanmaya başladığını vurguladı. Demirkazık, Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından kendisine yönelik sevgi ve saygıyı yok edecek eylemlerinin başladığını belirtti.

Erdoğan'ı Kürt sorununun çözümü karşısında sorumluluk almaktan kaçınmakla suçlayan Demirkazık, "Kürtlerle Mücadele Yasası" gibi antidemokratik uygulamayı başlattığını öne sürdü. Başbakan Erdoğan'ın sorunun "Kürt sorunu" ilgi göstermediği bir dönemde "İslami terör destekçisi Yasin El Kadı'ya" kefil olduğunu iddia etti.

Türkiye'nin çıkarları için PKK terör örgütü ile görüşmesi gerektiğini savunan Demirkazık, mektubunda şu görüşlere yer verdi: "Türkiye kamuoyunda, Türkiye yönetimi içinde PKK ile ilişkilenme arayışının, PKK ile görüşme yaklaşımının PKK'yı muhatap alma tutumunun vatan hainliği olarak değerlendirildiğine sürekli şahit oluyorum. Bu konuda herkes adeta birbiriyle yarışıyor. Halkların kardeşliği için, barış için,Türkiye'nin ulusal çıkarları için eğer diyalog gerekiyorsa herkesin bunu desteklemesi gerekiyor. Nasıl ki, İspanya'de hükümet ERA ile İrlanda'da İRA ile, barış ve ulusal çıkarları öyle gerektirdiği için masaya oturduysa, Türkiye'nin de bu nedenlerden ötürü diyalog başlatması niye söz konusu olmasın?"

Demirkazık, 2002 milletvekili seçimleri öncesinde AK Parti'den belediye başkan aday adayı olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious