Demirören açtı ağzını yumdu gözünü

Demirören açtı ağzını yumdu gözünü.10623
  • Giriş : 09.08.2008 / 16:24:00

Beşiktaş Başkanı Demirören deyim yerindeyse tam anlamıyla açtı ağzını yumdu gözünü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vatan Gazetesi'nden Sanem Altan'a birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulunan Beşiktaş Başkanı Yıldırırm Demirören, SIVOK ve Zapotocny'nin bonservis bedelleriyle ilgili yorumlar üzerine sert çıktı. Demirören, "Bonservisleri adam başı 4.5 milyon Euro. Ben gittim, pazarlığını kendim yaptım ve aldım. Yaptığım pazarlık hakkında konuşanın 'futbolcular pahalı' diyenin, onu diyenin, bunu diyenin alnını karışlarım. Bir daha söylüyorum alnını karışlarım. Herkes haddini bilsin" dedi.

Yeni transferler kamuoyunca pek yeterli bulunmamış gibi. Zapotocny, Seriç, Sivok, Tuna, Uğur'u siz nasıl buldunuz?

"Takıma uygun, çok doğru transferler yapıldı. Belki yıldız futbolcu değiller ama takıma uyum sağlayabilecek, iyi görev adamları hepsi. Forvet hattımız Türkiye'nin en iyisi. Gerekli yerlere gerekli kişileri aldık, defansımızdaki sorun bitti."

Sivok ve Zapotocny'nin bonservis bedelleri 5'er milyon Euro.. Bu rakamlar sizce normal mi?

“Bonservisleri adam başı 4.5 milyon Euro. Ben gittim, pazarlığını kendim yaptım ve aldım. Yaptığım pazarlık hakkında konuşanın 'futbolcular pahalı' diyenin, onu diyenin, bunu diyenin alnını karışlarım. Bir daha söylüyorum alnını karışlarım. Herkes haddini bilsin."

Menajer Sinan Engin, iki futbolcu için de 'Ben onlara kefilim' dedi.. Siz de onlara kefil misiniz?

“İkisi de Udinese'den. Çek Milli Takımı'nda oynuyorlar. Çok iyiler, görev adamı olarak mükemmeller. Sinan da o yüzden kefilim demiştir.”

6 maçta sadece S.Bükreş'e yenildiniz. Hazırlık maçları esaslı bir gösterge değildir ama bu grafik yine de bir şeylerin habercisi olabilir mi?

“Futbolcuların hazırlanması, birbirine uyumunun artması, hocanın durumu anlaması için yapılır bu hazırlık maçları.. Ama 5 galibiyeti iyi top oynayarak kazandılar. Oysa kamuoyuna baksan, Beşiktaş kötü. İşte ben de bunu anlamıyorum.”

Taraftarı nasıl bir Beşiktaş bekliyor? Beşiktaş'ın hazırlık maçlarını izlediniz, çalışmaları takip ettiniz. Takımdan memnun musunuz?

“BEN beğendim. Nazar değmesin. Bunu söylemeye korkarım, nazara da inanırım ama gerçekten beğendim. Uzun zamandır olmayan bir hava yakalandı. Hoca ve oyuncu kaynaşması güzel. Şimdi, sıra taraftar desteğinde.”

UEFA Kupası'nda nereye kadar gidebilirsiniz?

“Gruplara kalmamız ilk hedef. Gruplara kalırsak, oradan iyi yerlere varırız. Bu takım bu yıl büyük sürpriz yapabilir.”

Yönetimde önce Gülnaz Arsel, sonra Celal Kolot'un istifaları oldu. Şimdi de tuhaf olaylar yaşanıyor. Levent Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar diğer yöneticilerce tepkiyle karşılanıyor. Örneğin, geçenlerde 2 futbolcu daha alacağınızı açıkladı. 2 transfer daha yapacak mısınız? Yine Asbaşkan Ertunç Soğancıoğlu'nun kombine satmak için taraftarı kandırdığını televizyonda söyledi. Erdoğan'ın bu açıklamalarını nasıl karşılıyorsunuz?

“Gerek olmadığı halde konuşan tek yöneticimiz. Ama kendisi abimdir, büyük saygım var. Kendisi de hata yaptığını anlayacaktır sonunda, onu bekliyorum. Kalbinin temizliğini, yapısı bildikleri için camia da her söylediğine inanmıyor. Ben de büyütmüyorum. Espri kaynağımız gibi oldu.”

Geçen sezonu, F.Bahçe ile aynı puanda (73) bitirdiniz, 3. oldunuz. Futbolun 'Şampiyon değilsen başarılı değilsin' sığ mantığı bir yana, çok da başarısız olduğunuz söylenemez. Sizi eleştirenler mi haksızlık yapıyor, yoksa Beşiktaş'ta cidden tahammülleri zorlayan bir başarısızlık mı var?

“Bu anlattığınız zaten Beşiktaş'ın en büyük sorunu, en büyük yarası. Beşiktaş'ta negatif bir hava yaratılmak için özel bir gayret görüyorum. Başka kulüplerde normal karşılanan şeyler bizde olunca inanılmaz abartılıyor. Herşey negatif gösteriliyor. Ama bunu yapanlar Beşiktaş'ı araç olarak kullananlar... Oysa Beşiktaş amaçtır. Camianın yapması gereken bu negatif havayı yaratanları dışarıda bırakmak, onlardan kurtulmak olmalı.”

Peki, bu yaratılan negatif hava hep varolan bir şey midir Beşiktaş'ta, yoksa sizin yönetiminiz zamanında mı oluştu?

“Hep var. Camia olarak özlemimiz tabii ki şampiyonluk. Mazeret olarak söylemiyorum ama geçen sezon şampiyonluğa en güçlü adayken bile bu negatif hava yaratılıyordu. Oysa ki belli dış etkilerden şampiyonluğumuz gitti, o sırada bile bir bütün olamadık biz, hayret verici değil mi? Dış etkenlerle mücadeleyi beraber yapacağız.”

“Dış etkenler derken?

“Bildiğiniz etkenler işte. Mazaret olarak söylediğim bir şey değil.

Peki madem dış etkenleri konuşuyoruz. 19 Ağustos'ta yapılacak federasyon başkanlığı seçimi için Mahmut Özgener'i destekliyorsunuz. Seçimden sonra kurulların değişmesini isteyecek misiniz?

“Mahmut Özgener'i ilk günden beri destekliyorum, evet. Çünkü mevcut yönetimin devam etmesini doğru buluyorum ben. Rahmetli Hasan Bey'in başlattığını Mahmut Bey götürecektir, hep beraber destek vermemiz lazım. Kurullarda sıkıntı olduğu açık. Kulüplerle görüştüğümüz zaman da bu ortada, herkesin sıkıntısı var. Seçimden sonra Mahmut Bey de gerekeni yapacaktır bence.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*