Demirtaş: "DTP'nin kapatılması AB yolunda sorun yaratır"

Demirtaş:
  • Giriş : 24.11.2007 / 06:05:00
  • Güncelleme : 24.11.2007 / 01:02:52

DTP'li milletvekilleri partilerinin kapatılmasının sıkıntı olacağını iddia ettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, partilerinin kapatılmasının AB sürecinde Türkiye’yi zora sokacağını söyledi.

DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, 1 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasıyla 20 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması arasında fark görmediklerini söyledi. Akat, “Gerçeği açığa çıkartmak açısından birine dokunulursa diğer grup üyelerininde istifa edeceği yönünde kanaatimizi ifade ettik. Ama bu bir grup kararı değildir” dedi.

Diyarbakır’da pazar günü DTP’nin düzenleyeceği ‘Yeter artık’ mitingine katılmak üzere kente gelen DTP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yaptığı batı kolektörün temel atma törenine katıldı. Burada gazetecilerin sorularını yaıtlayan Demirtaş, Yargıtay Cumhurriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddanamenin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesini beklediklerin söyledi. Demirtaş, şunları söyledi:

“Halkın vicdanında mahkum olmadıkça, kapatılmadıkça her parti demokratik faaliyetlerini sürdürür. Biz kapatılırız, bu halk başka parti ile örgütlenmesini sürdürür. Ama şu an bir parti hazırlığımız yok. İnanıyoruz ki DTP de kapatılmaz. DTP’nin kapatılmayacağına inanıyoruz. Halkın yoğun bir desteğinin sürdüğü böylesi bir partinin, böylesi mahkemelerde yargılanmasını doğru bulmuyoruz. Demokratik ve siyasal mücadele devam eder, partiler halkın gönlünde ve vicdanlarında kapanmadığı müddetçe gerçekte asla kapanmazlar Bugün iktidarda olan AKP’nin geçmişte kapatılmış bir partinin ardılığıdır. AB’nin kapatılma konusuna bakışı bellidir. AB’nin Türkiye’de hiç bir partinin kapatılmaması gerekir şeklindeki genel duruşları devam ediyor. DTP’nin kapatılması AB sürecinde Türkiye’yi zora sokacak bir girişim olacak.”

DTP’li üç miletvekili hakkında Meclis’e verilen fezleke konusunda ise Demirtaş, “Dokunulmazlık meselesi DTP’liler üzerinden yürütülüyor. Ama bizim düşüncemiz eğer diğer partiler hem fikirse ve bu konuyu gerçekten destekliyorsa kürsü, fikir ve ifade özgürlüğü hariç bütün dokunulmazlıkları hep birlikte kaldıralım. Bakalım bu işten kim zararlı çıkacak. TBMM’de 70'ten fazla dokunulmazlığın kaldırılması dosyası var. Büyük çoğunluğu diğer partilerdeki milletvekillerinin yolsuzlukla ilgili dokunulmazlık dosyalarıdır. Buyursunlar kaldırsınlar hepsini kaldırsınlar sadece DTP’lilerin değil” dedi.

Bir dokunulmazlık 20'sine bedel

DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, kentte pazar günü yapılacak miting için cadde ve sokaklarda halka davetiye dağıttı. Ata, bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasıyla 20 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması arasında fark görmediklerini söyledi. Ata, “Gerçeği açığa çıkartmak açısından birine dokunulursa diğer grup üyelerinin de istifa edeceği yönünde kanaatimizi ifade ettik. Ama bu bir grup kararı değildir. Ya da istifa edeceğimize hazır olduğumuz ya da TBMM çatısından hemen dışarı çıkacağız anlamına gelmez” dedi.

DTP’de bir milletvekiline dokunulması halinde grubun düşeceği sonucunu doğuracağını söyleyen Ata, “Yine milletvekillerin bugüne kadar ifade ettiklerinin birbirleriyle farklı olmadığını 1 ile 20 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve yargı yolunun açılmasının esasında grubun tamamına aynı şekilde davranıldığının da ölçütü olarak kabul ederiz. Bu bir kişisel görüştür” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious