Demirtaş ile DTP'li Selma Irmak'ın duruşması başladı

Demirtaş ile DTP'li Selma Irmak'ın duruşması başladı.8309
  • Giriş : 12.03.2008 / 12:27:00

Sanıklar, ''1 Eylül Dünya Barış Günü'' dolayısıyla yayımlanan parti bildirisi ile ilgili yargılancaklar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Nurettin Demirtaş ile partili Selma Irmak'ın, ''1 Eylül Dünya Barış Günü'' dolayısıyla yayımlanan parti bildirisi ile ilgili olarak, 'Cumhuriyeti ve Devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama'' suçundan yargılanmalarına başlandı.

Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığının ''askerlikten kurtulmak amacıyla hile yapmak'' suçu kapsamında yürüttüğü soruşturma kapsamında, Sincan L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Demirtaş'ın, Ankara Adalet Sarayına getirilişi sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı.

Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesindeki davanın ilk duruşmasına, Nurettin Demirtaş ve Selma Irmak ile avukatları Mehmet Nuri Özmen katıldı.

Nurettin Demirtaş, suçlamaya konu ''iddianamenin kendisine tebliğ edilmediğini'' belirterek, iddianamenin verilmesini ve savunmasını hazırlaması için süre tanınmasını talep etti. Demirtaş, parti genel merkezine yapılan tebligattan da cezaevinde tutuklu bulunması nedeniyle haberi olmadığını söyledi.

Selma Irmak da adres değişikliği nedeniyle iddianamenin kendisine tebliğinin yapılamadığını kaydederek, tebligatın yeni adresine yapılmasını, iddianameyi aldıktan sonra savunmasını yapacağını ifade etti.

Sanıkların avukatı Mehmet Nuri Özmen de savunmalarını hazırlamak üzere süre istedi.

Yargıç Ahmet Turgut Tuncay, mahkeme huzurunda bulunan Demirtaş ve Irmak ile avukatları Özmen'e, iddianamelerin birer suretinin tebliğine, sanıklar ve avukatlarına savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesine karar verdi.

Yargıç Tuncay, dava dosyasındaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı erteldi.

-5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ-

Davanın iddianamesinde, DTP tarafından ''1 Eylül Dünya Barış Günü'' nedeniyle yayımlanan bildiride, o tarihlerde Şırnak'ın Uludere ilçesinde 11 teröristin ölü ele geçirildiği operasyonla ilgili çeşitli iddialara yer verildiği anımsatılmıştı.

İddianamede, Nurettin Demirtaş ile Selma Irmak'ın, ''Cumhuriyeti alenen aşağılamak'' suçundan eylemlerine uyan Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301/1. maddesi ve ''Devletin Askeri Teşkilatını alenen aşağılamak'' suçundan eylemlerine uyan 301/2. maddesi uyarınca ayrı ayrı olmak üzere toplam 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious