Demirtaş sahte çürük raporundan hakim karşısında

Demirtaş sahte çürük raporundan hakim karşısında.8309
  • Giriş : 06.02.2008 / 13:58:00

Demirtaş, sahte çürük raporu aldığı gerkçesiyle tutuklandı ve ilk duruşması yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu, sahte çürük raporu operasyonunda gözaltına alınan ve tutuklanan 183 sanığın ilk duruşması yapıldı.

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu, sahte çürük raporu operasyonunda gözaltına alınan ve tutuklanan 183 sanığın duruşması, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu sanıklar, 10'dan fazla tutukevi aracı ile adliyeye getirilmeye başlandı. Adliye'deki park yerinin darlığı ve fiziki şartlar nedeniyle, sanıkların adliyeye girmeleri yaklaşık bir saat sürdü.

Sanıkların getirilmesi esnasında Jandarma güvenlik önlemleri alırken, sanık yakınlarının da adliye önünde beklediği görüldü. Davanın iddianamesinde, DTP lideri Nurettin Demirtaş'ın, para karşılığı sahte rapor alarak askerden kaçtığı gerekçesiyle 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. Demirtaş, DTP'nin 2'nci Olağanüstü Kongresi'nde genel başkanlığa seçildikten sonra, ''Sahte Çürük Raporu'' operasyonunda gözaltına alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, hazırladığı iddianame ile Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 183 kişi hakkında dava açmıştı. Demirtaş, yargılama sonucunda suçlu bulunursa hem hapis yatacak hem de askerlik görevini yapacak. DTP Genel Başkanı Demirtaş hakkında, terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle 2 ayrı dava daha bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious