Demirtaş tutuklanmamak için geri dönmeyecek mi?

Demirtaş tutuklanmamak için geri dönmeyecek mi?.9424
  • Giriş : 28.11.2007 / 12:10:00

'Sahte çürük raporu' davasında yargılanan DTP Genel Başkanı Demirtaş'ın Brüksel'den geri dönmeyeceği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Askere gitmemek için çürük raporu aldığı gerekçesiyle yargılanan DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın cezaevi yolu gözüktüğü için 8 gün önce gittiği Brüksel'den dönmediği ileri sürüldü. K. Irak Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin 10 gündür sırra kadem basmasının ardından dokunulmazlığı olmayan Demirtaş'ın da benzer şekilde kaybolması soru işaretlerine neden oldu. 'Sahte çürük raporu' davasında 30 kişinin tutuklanmasının ardından Demirtaş'ın tutuklanma korkusuyla Türkiye'ye dönmeme kararı aldığı belirtiliyor.

AVUKATI: TUTUKLANABİLİR

DTP yetkililerinin verdiği bilgilere göre Demirtaş'ın yurtdışı programı bugün sona erecekti. Ancak Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, ağabeyinin Türkiye'ye gelişini birkaç gün ertelediğini belirterek, “Genel Başkanımız yarın (bugün) dönecekti ancak programları uzadığı için gelişini erteledi. Zaten Nurettin hakkında bir tutuklama kararı yok. Olsa bile bir genel başkana havaalanında tutuklama olmaz. Nerede olduğunu ben de tam olarak bilemiyorum” dedi.


Demirtaş'ın avukatı Faruk Duran, birkaç gün içerisinde savcılığa giderek Demirtaş'ın durumu hakkında bilgi alacağını belirterek, “Benzer suçlamalar yapılan kişiler tutuklandı. Tutuklanma ihtimali var” dedi. 20 Kasım'da Brüksel'e giden Demirtaş, yaşadığı vize sorunu nedeni ile 23-24 tarihleri arasında Bulgaristan'da yapılan Avrupa Sosyalist Partiler Kongresine de katılamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious