Demirtaş'a 10 yıl hapis istendi

Demirtaş'a 10 yıl hapis istendi.11091
  • Giriş : 24.06.2008 / 17:46:00

Eski DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu ve ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan 70 kişinin, 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, tutuklu sanıklar ve bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Ankara İl Jandarma Komutanlığında görevli Uzman Çavuş Recep Şahin, sanıkların banka kayıtları hakkında mahkemede tanık olarak dinlenildi. Şahin, sanıkların para hareketleri konusunda bilgiler verdi.

Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok, esas hakkındaki görüşünü mahkemeye sundu.

Üçok, Askeri Ceza Kanunu'nun (ACK) 81/1. maddesinde düzenlenen ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan sanıklar Kazım Örüç ve Furkan Kılıç'ın, GATA'da yapılan muayeneleri sonucunda, askerliğe elverişli olmadıklarının belirlendiğini belirterek, bu kişilerin üzerlerine atılı suçtan beraatlerine karar verilmesini talep etti.

-AYTEKİN DEMİRDAŞ İÇİN 710 YILA KADAR HAPİS TALEP EDİLDİ-

Savcı Üçok, sanıklar Bülent Atilla, Turgut Gündüz, Mehmet Özkaplan, İmdat Bozkurt, Orhan Doğanay, Süleyman Eke, Abdulcebbar Akın, Remazan Özdemir, İbrahim Ethem Eke, Kadir Soytürk, Yüksel Şanlı, Yalçın Dursun, Ayhan Eke, Gürbüz Altınel, Sema Çavuşoğlu (Demiralan), Beşgül Alçın (Dobada), Salih Doğan İşlek, Muharrem Özsarı, Mehmet Ali Özdemir, Mehmet Özsoy, Veli Çırk ve Muzaffer Yıldız'ın ise ACK'nın, 81/2. maddesinde yer verilen ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçuna iştirak etmek'' suçundan değişen sürelerle hapis cezasına çarptırılmalarını istedi. İlgili madde bu suç için 10 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Sanık Aytekin Demirdaş'ın 71 kişiye ''sahte askerliğe elverişsiz raporu'' düzenlediği belirtilerek, ACK'nın 81/2. maddesinde düzenlenen ceza yaptırımının, bu sanık hakkında 71 kez uygulanması (toplam 710 yıla kadar) talebinde bulunuldu. Sanık Levent Özcan hakkında ise yaptırımın 40 kez uygulanması istendi.

-NURETTİN DEMİRTAŞ HAKKINDA 10 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ-

Savcı Üçok, eski DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 70 kişinin ise ACK'nın 81/1. maddesinde düzenlenen ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan 10'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti. Bu kişilerin isimleri şöyle:

''Hasan Şimşek, Mahmut Başdemir, Muharrem Yalın, Nihat Yılmaz, Halil İbrahim Acar, Vedat Kakus, Serdar Kabasakal, Ayhan Sönmez, Serkan Ayrancı, Servet Gül, Husret Ayhan, Halil Özçelik, Ali Ataseven, Çelebi Uluer, Eyüp Kuru, Basri Öz, Volkan Ablak, Kadir Kerem Kurt, İsmail Şahin Pulat, Arif Çelikten, İdris Akay, Mehmet Faruk Baştürk, Filo Mehmet Tümer, İsmail Sert, Ertuğrul Erçakı, Mehmet Özkan, Rahmi Solmaz, Latif Akbal, Güven Kaymaz, Serhan Şerafettin Güneyli, Enver Geçgel, Murat Tantekin, Mehmet Geter, Ertuğrul Makina, Bülent Hasılcıo, Yakup Kılınç, Serkan Özdemir, Akın Ürgenç, İskender Yıldırım, Ramazan Karaca, Mehmet Selim Balıkçı, Nedim Sarihan, Nurettin Demirtaş, Abdurahman Tunçöz, Murat Akin, Ahmet Çağlar, Şehabettin Karabut, Adnan Bayram, Ahmet Nesih Önal, Burhanettin Murat Sarıgöz, Cahit Balyen, Emre Akdeniz, Ender Çoban, Ercan Sadağ, Eşref Avcı, Fatih Terzioğlu, Hacı Ömer Sıradağ, Hakan Sezer, Hasan Sever, Kamiran Dağlar, Levent Tekçe, Mehmet Güler, Nazmi Avcı, Nizamettin Onar, Ramazan Batbay, Ramazan Koç, Serkan Tanrıkulu, Şeyhmus Baytak, Tahir Demir, Yalçın Çavuş.''

Sanık Tekin Demircan'ın ise ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak ve bu suça iştirak etmek'' suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi.

Sanıklar ve avukatları esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için süre talebinde bulundu.

Tutuklu sanıklardan bazılarının avukatları, müvekkillerinin uzun zamandır tutuklu bulunduklarını belirterek, tahliye istedi.

-4 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ-

Mahkeme Başkanı Hakim Albay Ahmet Erdem, tutuklu sanıklar Abdulcebbar Akın, Kadir Soytürk, İsmail Sert ve Ercan Sadağ'ın tahliyelerine karar verildiğini açıkladı.

Sanıklar Aytekin Demirdaş, Levent Özcan, Bülent Atilla, Turgut Gündüz, Mehmet Özkaplan, İmdat Bozkurt, Orhan Doğanay, Süleyman Eke, Remazan Özdemir, Ayhan Eke ve Beşgül Alçın'ın (Dobada) tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme, sanıklar ve avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious