Demirtaş'ın davasına devam edildi

Demirtaş'ın davasına devam edildi.14911
  • Giriş : 14.07.2008 / 22:16:00

Eski DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 97 kişinin, ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak ve buna iştirak'' suçlarından yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ndeki davanın bugünkü duruşmasına, tutuklu sanıklar ve bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Nurettin Demirtaş'ın avukatı Faruk Duran, duruşmada savunma yapmayacaklarını ancak Mahkeme'ye yazılı beyanda bulunacaklarını belirtti.

Sanık Aytekin Demirdaş, avukatının savunmasına katıldığını ifade ederek, ''Yüce Mahkeme'ye ve heyete teşekkürlerimi arz ederim'' dedi.

Demirdaş'ın avukatı Ahmet Bilgin de müvekkilinin ''sahte askerliğe elverişsiz raporu'' alınmasına aracılık ettiği iddiasıyla iştirak suçundan yargılandığını hatırlatarak, ''Ortada, sahte oldukları izahtan vareste raporlar dışında hiçbir şey mevcut değildir'' diye konuştu.

Bilgin, askerlik şubelerinde görevli olan kişilerin de görevlerini yapmadıklarını ileri sürdü.

Müvekkili hakkında, her yükümlü için ayrı ayrı ceza alması yerine, aynı suç kastından hareketle zincirleme suç hükümlerinin uygulanmasını talep eden Bilgin, Demirdaş'a etkin pişmanlık hükümlerinin de uygulanmasını istedi.

Sanık Levent Özcan ise 42 kişiye ''sahte askerliğe elverişsiz raporu'' almalarında aracılık ettiğinin iddia edildiğini belirterek, buna karşın hiçbir yükümlü sanığı tanımadığını, ve bu kişilerden 38'inin raporlarındaki imzaların kendisine ait olmadığını söyledi.

Teyit belgelerinde Sağlık Kurulu Başkanı ve Baştabip'in imzalarının olması gerektiğini kaydeden Özcan, kendi imzasının bir öneminin olmadığını ileri sürdü.

Sanık Bülent Atilla da Türk Silahlı Kuvvetlerinde 24 yıl hizmet verdikten sonra emekli olduğunu belirterek, bu sürede ne bir savunma verdiği, ne de eleştiri aldığını kaydetti.

Suçsuzluğundan emin olduğunu söyleyen Atilla, mahkeme huzurunda bulunmaktan utanç duyduğunu belirtti.

Bülent Atilla'nın avukatı da müvekkili hakkında delil bulunmadığını ve yükümlü sanıklarla herhangi bir telefon görüşmesinin olmadığını ileri sürdü.

Sanık Turgut Gündüz de iddianamede yer verilen hakkındaki suçlamaların, dayanaktan yoksun olduğunu ileri sürerek, ''İddia makamı bardağın boş tarafına değil de dolu tarafına bakmalı'' dedi.

Sanık İmdat Bozkurt ise dava konusu raporları Aytekin Demirdaş'ın hazırladığının, Levent Özcan'ın da teyit ettiğinin, bu sanıklarca ifade edildiğini belirterek, davada bu kişiler dışında raporları düzenleyen ya da onaylayan başka bir kişinin yargılanmadığını söyledi.

İştirakçi sanıklar Mehmet Özkaplan, Orhan Doğanay, Remazan Özdemir, İbrahim Ethem Eke, Ayhan Eke, Beşgül Alçın (Dobada), Muharrem Özsarı da suçsuz olduklarını ileri sürerek, beraat talebinde bulundu.

Sanık Tekin Demircan'ın avukatı Mehmet Göçmen ise Askeri Savcılığın eksik soruşturma yaptığını iddia ederek, ''Davaya konu ön raporlar basit bir şekilde hazırlanmıştır. Bırakınız Askerlik Şubesi Başkanlarını, bir kıta çavuşu bile raporların sahte olduğunu anlar. Bu nedenle Askerlik Şubesi Başkanı, Sağlık Kurulu Başkanı ve üyeleri ile Baştabip hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyorum'' diye konuştu.

Duruşmada, yükümlü sanıklardan bazılarının avukatları da esas hakkındaki savunmalarını yaptı.

Mahkeme Başkanı Hakim Albay Ahmet Erdem, sanıklar Aytekin Demirdaş, Levent Özcan, Bülent Atilla, Turgut Gündüz, Mehmet Özkaplan, İmdat Bozkurt, Orhan Doğanay, Süleyman Eke, Remazan Özdemir, Ayhan Eke ve Beşgül Alçın'ın (Dobada) tutukluluk hallerinin devamına karar verildiğini açıkladı.

Mahkeme, bazı sanıklar ve avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*