Demiryolların daki ihmal büyük

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Yıldırım; "Demiryollarında ne yaparsanız yapın 60 yılın ihmalini 3-5 senede bitiremezsiniz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gerçekleştirilen törene, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve çok sayıda davetli katıldı. Törende yapılan etkinlikler, canlı olarak İzmir, Afyon, Sivas, Malatya, Adana ve İstanbul'da canlı olarak gösterildi.

Törende bir konuşma yapan Bakan Yıldırım, Atatürk'ün Türkiye'nin kalkınmasını demir yolu ağı ile olabileceğini önceden gördüğünü belirterek, "1950'den beri demiryollarının kaderinin değiştiğini gördük. 60 yıl içerisinde ilave yol sadece bin 700 kilometre olabilmiş. Ancak biz 59. hükümet döneminde Başbakan'ın da talimatlarıyla bu kötü gidişe dur dedik. Demiryollarını en öncelikli hale getirdik. Ancak demiryollarında ne yaparsanız yapın 60 yılın ihmalini 3-5 senede bitiremezsiniz" şeklinde konuştu.

Bakan Yıldırım, 3 yılda demiryollarına yapılan yatırımın 6 miyar YTL olduğunu belirterek bu miktarın 50 yılda harcanan miktardan fazla olduğunu ifade etti. "Demiryollarında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" diyen Yıldırım, Demiryollarının halkın refahı ve rahatı için çalışacağını kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ise konuşmasında, vilayetlerdeki, kasabalardaki tren istasyonlarının birer kültür merkezleri olduğunu ifade ederek, istasyonlardaki büyünün kaybolduğunu belirtti. Demiryolculuğunun zor işi olduğunu söyleyen Koç, genel geçer sloganlar içinde kalmadıklarını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bütün demiryolcuların doğum gününü kutladı.

Konuşmaların ardından ilk istasyon Kemer bağlanıp temsili temel atama töreni gerçekliştirildi. Ayrıca TCDD Genel Müdürü tarafından bakanlara 150. yıl madalyonu ve Serkisof saat takdim edildi.

Törende "Tiyatro Vagon"un açılışı yapıldı ve tiyatro gösterisi gerçekleştirildi.

150. yıl pastasının kesilmesi sırasında bir vatandaş alacağı belirtilen ödülün töreni yapılmadığı i için Bakanlara tepki gösterdi. Ayrıca bir vatandaş hasta olduğu ve bilet alamadığı konusunda Bakan Yıldırm'a dert yandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious