'Demiryollarına işi bilmeyenler getirildi'

'Demiryollarına işi bilmeyenler getirildi'.14148
  • Giriş : 30.03.2008 / 11:31:00

Demiryolu sektöründe 42 sene çalışan Süleyman Yavuz, her sene 500 kilometrelik rayın yenilenmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

18 yaşında girdiği Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'ndan (TCDD) 60 yaşında emekli olduktan sonra Demiryolu Lojistik şirketini kuran Süleyman Yavuz, Türkiye'nin dünyada demiryollarını yeniden yapılandırmayan 2- ülkeden biri olduğunu ifade etti. Yavuz, demiryollarının her sene 500 kilometrelik bölümünün yenilenmesi gerektiğini, ancak Türkiye'de senede 200 ila 300 kilometrelik bölümünün yenilenebildiğini belirtti. Yenilenme işleminin her sene ötelendiğine dikkat çeken Yavuz, bu nedenden dolayı her sene trenlerin hızlarının düştüğünü kaydetti. Yavuz, "Bu yenilenme işlemi her sene bir sonraki seneye ertelendiğinden dolayı, ister istemez trenlerimizin hızı düşüyor. Normal şartlar altında 80 kilometreyle seyretmesi gereken bir tren, 30 kilometrelik bir hızla yol alabiliyor. Her sene bu hız iyileştirme olmadığından dolayı daha da düşüyor. Ayrıca, Türkiye'deki demiryollarındaki en büyük sorunlarından biri ray iyileştirilmesi yapılmamasına rağmen trenlerin hızlarının artırılmaya çalışması. Demiryolu sektöründe sefer emniyeti çok önemlidir. Bir otobüs devrilir 20-30 kişi yaralanabilir. Fakat bir tren devrilince 500 kişi yaralanabilir. Bu yüzden sadece 2-3 dakika kazanmak için trenlerin hızlarının artırılması sakıncalıdır" diye konuştu.

"1950'DEN BERİ DÜŞÜŞTE"
1950 yılından itibaren Türkiye'de demiryolu sektörünün yükselmesi gerekirken düşüşe geçtiğinin altını çizen Yavuz, 70'li yıllarda yük ve insan taşımacılığının yüzde 10 seviyelerinin üstünde olduğunu vurguladı. Bugün bu oranın insan taşımacılığında yüzde 2, yük taşımacılığında ise yüzde 4 civarında olduğunu belirten Yavuz, bunun nedenini hükümetlerin uyguladığı yanlış politikalar olarak nitelendirdi.

"YÜKTE % 10'A YÜKSELECEK"
Demiryollarında Türkiye'nin 15 senelik bir kayba uğratıldığını kaydeden Yavuz, "Avrupa demiryollarının önemini görüp, ona yatırım yaptı. Biz de gördük ama gereken desteği alamadık. Sonuçta Türkiye petrol zengini bir ülke değil. Demiryollarının karayolları ile rekabet edebilir hale getirilmesi lazım. Yıldız Teknik Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre karayollarındaki taşımacılığının yüzde 1'i demiryollarına kaydırılırsa, yılda 16 bin ton petrol tasarrufu sağlamış olacağız. Demiryolları ancak şimdi bütçeden hakettiği yardımı almaya başladı. Hedef 2013 yılında yük taşımacılığının yüzde 10'lar seviyesine getirilmesi" dedi.

'Demiryollarına işi bilmeyenler getirildi'

TÜRKİYE'YE otomobil, tır ve yedek parça ithal eden firmaların senelerdir demiryollarının yerine karayolların gelişmesi için çaba sarf ettiğini iddia eden Yavuz, "Demiryolları özel sektörlerle rekabet edecek dinamiğe sahip olamadı. Demiryollarında yıllarca işin başına işi bilmeyenler getirildi" dedi.

"TIR'lar 7 bin dolara taşırken trenler 4 bin dolara götürüyor"

TCDD Eski Hareket Dairesi Başkanı olan Süleyman Yavuz bugün Demiryolu Lojistik şirketinin sahibi. Yavuz, kurduğu şirketle başta Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Kazakistan olmak üzere Türk cumhuriyetlerine uluslararası demiryolu taşımacılığı organizasyonu yapıyor. Yavuz, Arçelik, Vestel ve Şölen Çikolataları'nın yüklerini Türk cumhuriyetlerine taşırken, Tüpraş ve Opet gibi firmaların Türkiye içinde yürüttüğü akaryakıt lojisitiğine danışmanlık yapıyor ve organizyonlarını yürütüyor. İstanbul'dan kalkan bir trenin yükü 12 günde Aşkabat'a ulaştırdığına değinen Yavuz, "TIR'larla 4 bin kilometrelik bu mesafe 8 günde 7 bin dolar maliyetle giderken, biz tren yoluyla aynı mesefayi 4 bin dolar maliyetle 12 günde götürüyoruz. Böylece firmalara maliyet avantajı sunmuş oluyoruz. Geçen sene 40-45 bin ton yük taşıyıp, 3 milyon dolar ciro elde ettik" diye konuştu. Süleyman Yavuz, demiryolu kazalarının tek bir hatadan dolayı kaynaklanmadığını, illa ki birkaç hatanın ard arda gelmesi yüzünden meydana geldiğini sözlerine ekledi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious