Demiryolu hattına mayın döşediler!

Demiryolu hattına mayın döşediler!.12059
  • Giriş : 28.08.2008 / 09:11:00
  • Güncelleme : 28.08.2008 / 09:17:26

Şanlıurfa'nın Suriye sınırından geçen Demiryoluna döşenen mayın Türk askerlerince son anda farkedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şanlıurfa'nın Suriye sınırında, bölücü terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan'ın köyünün yakınından geçen demiryolu hattına döşenen ve Türk askerleri tarafından fark edilen 7 mayın, haber verilmesi Suriyeli güvenlik güçlerince imha edildi.

Dün akşam saatlerinde Suriye sınırında bulunan Birecik İlçesi'ne bağlı Konak Köyü'nde devriye görevi yapan güvenlik güçleri, Nusaybin-Gaziantep demiryolu güzergahı olarak hizmet veren tren hattının Suriye'ye bakan kısmına mayın döşendiğini belirledi. Bunun üzerine Şanlıurfa Mürşitpınar-Gaziantep-Karkamış arasındaki demiryolu ulaşıma kapatılırken, durum askeri yetkililere bildirildi.

SINIRIN İKİ TARAFINDA DA ÇALIŞMA YAPILDI

Mayınların döşendiği belirlenen alanın Suriye sınırında bulunduğunun tespit edilmesi üzerine, olay Suriyeli askeri yetkililere aktarıldı. Kısa bir süre sonra mayın döşeli alana gelen Suriye askerleri, gerekli önlemleri aldıktan sonra alanda bulunan 7 mayını patlatmak suretiyle imha etti.

Bölgede yapılan taramanın ardından başka mayın bulunmaması üzerine demiryolu yeniden ulaşıma açıldı. Yaşananların ardından bölgede, Türk ve Suriye askerlerinin kendi bölgelerinde geniş çaplı çalışma başlattığı öğrenilirken, mayın döşenen hattan haftada sadece birkaç trenin geçtiği ve olay sırasında Nusaybin'den Gaziantep'e giden bir trenin de Mürşitpınar istasyonunda bekletildiği kaydedildi.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*