Demiryoluyla denize açılacak

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Özbekistan; Afganistan ve İran üzerinden denize açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Denize kıyısı olmayan ve denize açılması için de en az iki devleti geçmesi gereken nadir ülkelerden biri olan Özbekistan, bu hedefine Afganistan ve İran'dan geçecek yeni demiryolu ile ulaşacak.

Afganistan'ın Özbekistan Büyükelçisi Muhammad Faruk Baraki'nin güven mektubunu sunması töreninde konuşan Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Afganistan üzerinden denize açılacaklarını söyledi. İki ülke arasında kökü geçmişe dayanan kültürel, ekonomik, ilmî ve siyasî ilişkilerin olduğunu dile getiren Kerimov, Özbekistan'ın Tirmiz ve Afganistan'ın Mezarı Şerif ve Herat kentleri üzerinden İran'a ulaştırılacak yeni demiryolu ağıyla denize açılma fırsatı yakalayacaklarını belirtti.

Asya ve İslam Kalkınma Bankası'nın sağladığı krediyle yapım çalışmaları devam eden ve Özbekistan ile birlikte diğer Orta Asya ülkelerini de Basra Körfezi'ne bağlayacak olan yeni demiryolu, bölge ülkelerinin denize açılmasında en kısa ve düşük maliyetli ulaşım ağı olacak.

Konuşmasında, Özbekistan'ın geçmişte olduğu gibi şimdi de her açıdan Afganistan'ın yanında olacağını belirten Kerimov, uzun süren savaş döneminden sonra başlayan ülkenin yeninden yapılandırılması çalışmalarında imkanları ölçüsünde yer almaya devam edeceklerini kaydetti. Afganistan'da sağlanacak istikrar ve huzurun sadece bu ülke için değil; aynı zamanda bölge ülkeleri için de önemli olduğunu dile getiren Kerimov, "Afganistan'ın huzuru bizim huzurumuz" derken, ülkenin bölge ekonomisinin kalkınması için de ayrı bir önem taşıdığına vurgu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious