Demokrasi, çok sesli müziktir!

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Tuluyhan Uğurlu, Devlet Demiryolları'nın kuruluşunun 150. yılı kutlamaları kapsamında Sirkeci Garı'nda çalışmalarını seslendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları'nın 150. yılı münasebetiyle Sirkeci Garı'nda bir konser veren Tuluyhan Uğurlu'nun piyano resitali iki bölüm halinde gerçekleşti. Bu konser için Sirkeci Garı özel olarak ışıklandırılırken, tüm peron bayraklarla süslendi. Sirkeci gar binasının uluslararası trenlere ayrılan bölümünün girişi ve 1. Peronu, numaralı düzende konser mekanı haline getirildi. İlk bölümde "Doğu Ekspresi" isimli çalışmasını sergileyen Uğurlu, ikinci bölümde "Dünya Başkenti İstanbul" isimli çalışmasını seslendirdi. Tren düdükleri ile başlayıp biten konser sahnenin iki yanında yer alan dev perdeler ve aralara kurulan plazma televizyonlara yansıtılan görüntülerle desteklendi. Tuluyhan Uğurlu'ya, bu konserinde müzik dünyamızın çok değerli isimleri Mehmet Refik Kaya (rebab), Murat Toraman (kaval) , Ümit Yılmaz (bağlama) ve Abbas Karacan (vurmalı enstrümanlar) eşlik etti.

4 yaşında Devlet Konservatuarı'nı kazandığını, İstanbul Belediye Konservatuarı son sınıf öğrencisiyken Viyana Müzik Sahnesi Akademisi'nin giriş imtihanlarını kazandığını belirten Tuluyhan Uğurlu, "Avrupa'da ve dünyanın dört bir tarafında konserler verdim. 16 yaşında kendi müziğimle Avrupa'da Türkiye'yi temsil ediyordum." dedi. 21. yüzyıl seyircisinin sanatkardan farklı şeyler beklediğini dile getiren Uğurlu, "Bende biraz klişelerin ötesinde bir şeyler yapmaya çalışıyorum, çerçeveyi biraz genişletmek biraz aşmak, marjinal olmak adına konser salonları dışında hep konser vermeyi arzu ediyordum. Avrupa'da da kısmen bunu yapıyordum. Tarihi mekanlarda konserler veriyordum." diye konuştu.

Türkiye'de çok önemli tarihi mekanların bulunduğunu ve bu mekanların önünden her gün geçmemize rağmen bunları fark etmediğimizin altını çizen Uğurlu, "4 yıl evvel böyle bir düşünce içindeyken, bir sanatkar olarak sinerji oluşturmak istiyordum. Tren hep kafamdaydı zaten. Bunu oluşturmak için bir kıvılcım arayışı içindeydim de aynı zamanda. O zaman dedik ki trenle ilgili bir şey yapalım. Tarihi mekanlarda yapalım. Neresidir oralar? Tren garları. Nerede yapalım bunu? Sirkeci'de yapalım, Haydarpaşa'da yapalım, Ankara Garı'nda yapalım, Anadolu'nun çeşitli garlarında Eskişehir Garı'nda yapalım." diye konuştu.

"Doğu Ekspresi" projesiyle amacının hem Anadolu insanına çok sesli müziği sunmak hem de tarihi geçmişi olan devlet demir yollarının ülke ekonomisindeki öneminin altını tekrar çizmek olduğunun altını çizen Uğurlu, "Anadolu'daki insanlara çok sesli müzik ulaştırmak istedik. Ki çok sesli müzik demokrasidir biliyorsunuz. Hem çok sesli müziği sunmak hem de tarihi mekanlarda konserler vermek istedik. Hepsi birleşti ve "Doğu Ekspresi" diye bir proje ortaya çıktı. Sirkeci Garı'nda ilk Orient Ekspres yolcuları için yapılan bekleme salonunda yapılan konserler bir çığ gibi büyüdü ve bugün az evvel TCDD'nin 150. kuruluş yılı münasebetiyle bu sefer peronda "Doğu Ekspresi" isimli eserimi seslendirdim." şeklinde konuştu.

"Doğu Ekspresi" projesinin yeni ögelerle birliklte devam edeceğini ifade eden Tuluyhan Uğurlu, "Muassır medeniyet seviyesine ulaşmış bir Türkiye için, özgür bir Türkiye için. Demir yollarının bir ülke için önemini herkes biliyor zaten. Böyle bir kıvılcım yakarak insanların dikkatini Sirkeci Garı'na, Haydarpaşa Garı'na, Ankara Garı'na, çeşitli tren istasyonlarına çekmek ve bu vesileyle devlet demir yollarının tekrar gündeme getirmekti aslında bütün gayem. Başarılı oluyorum bundan da büyük bir mutluluk duyuyorum." diye konuştu.

Uğurlu, "Doğu Ekspresi 150. Yıl" konserinde "Doğu Ekspresi" ve "Dünya Başkenti İstanbul" eserlerinden, Tren ve Yaşam, İstanbul Doğu ve Batı'ya Bağlanıyor, Haydarpaşa'dan Dünya Başkenti'ne Bakış, Rayların Götürdüğü Uygarlık "Kommagene", Kim Olursan Ol Gel, Bir Tren Penceresinden İstanbul, Cumhuriyet Trenleri, Çölde Tren Rayları, Osmanlı'nın Büyük Düşü: Hicaz Demiryolu ve İstanbul'un Eskimiş Tren Rayları bölümlerine yer verdi.

Uğurlu'nun konserini izlemeye gelen dinleyiciler, müziğin görsel ögelerle beslenmesinin müziği daha da etkileyici hale getirdiğini dile getirerek, organizasyonun çok güzel olduğunu, Tuluyhan Uğurlu'nun Devlet Demir Yolları'nı konser vererek onurlandırdığını söyledi. Bir izleyici Uğurlu'nun konserine Bilecik'ten geldiğine değinerek, Uğurlu'nun yaptığı müzikle bütünleştiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious