Demokrasi bahane petrol payı şahane

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

ABD ortaklığında Irak'ı işgal ettiğinde amaçlarının ülkeye özgürlük ve demokrasi getirmek olduğunu bahane eden Tony Blair'in gerçek niyeti ortaya çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesi, Irak savaşı sonucunda ortaya çıkan petrol karının büyük bölümünün Batılı dev şirketlerin kasalarına akacağını ve bundan aslan payını da ABD ve İngiltere'nin alacağını yazdı. Independent, Batılı petrol devlerinin Irak'a girmesini sağlayacak yasanın birkaç güne kadar Irak parlamentosunda görüşüleceğini hatırlattı. Taslağın hazırlanması sırasında ABD yönetiminin müdahil olduğunu yazan gazete, muhabirlerinin bu yasa taslağını ele geçirip incelediğini açıkladı.

Yasa BP, Shell ve Exxon gibi petrol devlerine 30 yıllık sözleşmeyle Irak'a girme şansı veriyor, bu da Irak petrollerinin 1972 yılında millileştirilmesinden sonra yabancılara ilk kez bu imkanın sağlanması anlamına geliyor. Independent, "Bu durum Irak'a yapılan müdahalenin tek amacının ülkenin petrol kaynaklarını ele geçirmek olduğunu savunanların elini de güçlendirecek" diye yazdı.

Gazeteye görüş bildiren petrol şirketlerinin yöneticileri ve uzmanlar ise Irak petrollerinden kazanılan paranın yüzde 75'inin Batı'ya akmasını sağlayacak yasanın, savaş ve ambargolar yüzünden darbe alan Irak'ta petrol endüstrisini ayağa kaldırmanın tek yolu olduğunu savundu. Bu yasayla ekonomisinin yüzde 70'i petrole bağlı olan Irak'ın egemenliği yabancılara teslim edilmiş olacak. Irak savaşının ilk günlerinde parlamentoda konuşan İngiltere Başbakanı Tony Blair, amaçlarının Irak petrollerini ele geçirmek olduğu yolundaki suçlamaları şiddetle reddetmiş, amaçlarını Irak'ın özgür ve demokratik bir ülke olmasını sağlamak olarak özetlemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious