"Demokrasi Ergenekon'dan geçer"

  • Giriş : 15.01.2009 / 09:25:00

"Yeter ki bu bir pazarlık konusu olmasın, bir siyasi dize getirme olmasın."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uludağ Üniversitesi'nde düzenlenen 'Aydınlarla yüz yüze söyleşiler 2009' programına konuşmacı olarak katılan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, aynı ülkede kardeşçe yaşamanın yolunun kendisine benzemeyenlere de saygıdan geçtiğini dile getirdi. Rektörlük Konferans Salonu'nda öğrencilere seslenen Uras, herkesin kendi gettosunda yaşamasının da büyük bir tehlike olduğun aktardı. Uras, sunni, alevi, laz ve kürt gibi herkesin kendi gettosunda yaşaması sonrasında ortaya çıkacak olumsuzlukları ise siyasi iradenin arada köprü görevi üstlenerek ortadan kaldırması gerektiğinin altını çizdi.
Yerel Seçimler konulu sunumunda ilginç açıklamalarda bulunan Ufuk Uras, son zamanlarda kendisi hakkında sağ kesimden gelen övücü söylemlerin hatırlatıldığı Uras, bunun, darbenin iyisi kötüsü demeden hepsine karşı çıkması, 28 şubat sürecine karşı çıkması, kılık kıyafet serbestisini savunması ve kendisine benzemeyenlere de saygı göstermesinden kaynaklandığını dile getirdi.

Yaklaşmakta olan yerel seçimler hakkında değerlendirmelerde bulunan Uras, genel başkanlar tarafından atanmışlara oy vermek yerine daha iyi hizmet edecek ve demokrasinin yolunu açacak kişilere oy verilmesinin en doğrusu olacağını belirtti.

Kendilerine en iyi hizmeti yapacak kişileri o yörede yaşayan insanların daha iyi bilmelerine rağmen adayların Ankara'dan belirlendiğinin altını çizen Ufuk Uras, bunun da siyasete yabancılaşmaya sebep olduğunu kaydetti.

İki türlü insan olduğunun altını çizen ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, birinin, emeği ile geçinenler, diğerinin ise başkalarının sırtından geçinenler olduğunu söyledi.

AK Parti'nin gücünü muhalefetin güçsüzlüğünden aldığını aktan ÖDP Başkanı Uras, "AKP, bizim muhalefet olarak alternatif sunamayışımız ve güçsüzlüğümüzden gücünü alıyor. AKP'nin gücü aslında bizim güçsüzlüğümüz." dedi.

"ERGENEKONDA SONUNA KADAR GİDİLMELİ"

Özgürlük ve Duayanışma Partisi (ÖDP), Genel Başkanı Ufuk Uras, Türkiye'de hukukun üstünlüğünü esas alarak her türlü örgütlenme ve derin devletin ve her türlü çete faaliyetinin üzerine gedilmesinden yana olduklarını belirterek, "Yeter ki bu bir pazarlık konusu olmasın, bir siyasi dize getirme olmasın. Ben inanıyorum ki Susurlukla Ergenekon arasında ki bağlantı sağlanarak Türkiye'de ki demokrasinin kurumsallaşması sağlanacatır. Sonuna kadar gidilmelidir." dedi.

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, sözlerini; "Bütün bu silahlar her ülkede olduğu gibi konturgerilla faliyetlerinin bir ülkeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik araçlarıdır. Bu tür silahları bombaları cumhuriyetin kazanımları gibi takdim etmek doğru değildir. Bu silahları oraya yığan çete ve gizli örgütlerin üzerine gitmek zaten siyasi iktidar ve hukukunun görevidir diye düşünüyorum." şeklinde sözlerini tamamladı." şeklinde tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*