'Demokrasi sınavı veriyoruz'

  • Giriş : 28.04.2007 / 00:00:00

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı: Demokrasi sınavı veriyoruz...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sait Açba, Türkiye'nin ciddi anlamda bir demokrasi sınavı verdiğini belirterek, ''Birtakım devletin yetkili organlarında olan kişiler veya yetkili kişiler, kendi yetkileri alanında ancak açıklama yapabilmeliler. Şüphesiz Türkiye, bu demokrasini sınavını aşacaktır'' dedi.
Memleketi Afyonkarahisar'da bir toplantıya katılan Sait Açba, gazetecilerin, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasıyla ilgili sorusu üzerine, Anayasa'daki hükümlerinin açık olduğunu söyledi.
''Şu anda Türkiye, ciddi anlamda bir demokrasi sınavı veriyor'' diyen Açba, şunları kaydetti:
''Bu demokrasi sınavı içinde herkesin kendi yetki alanı içinde demokrasiye katkıda bulunması lazım. Demokrasiye sıkıntıya sokacak birtakım açıklamaların yapılması her zaman için yanlış. Birtakım devletin yetkili organlarında olan kişiler veya yetkili kişiler, kendi yetkileri alanında ancak açıklama yapabilmeliler. Şüphesiz Türkiye, bu demokrasini sınavını aşacaktır. Anayasa Mahkemesi sonuçta olumsuz bir karar verse dahi zaten Türkiye bir erken seçime gidecektir. Erken seçim sonucunda milletle buluşmak suretiyle milletin iradesi parlamentoya yansıyacak. Demokrasi sınavının böylece kazanılacağına inanıyorum.'' Daha önce 400 üyesi olan parlamentodaki oturum yeter sayısının 34 olduğunu hatırlatan Açba, bu sayıyla ilgili 1982 Anayasası'nda yeni bir düzenlemeye gidildiğini söyledi.
Yeni düzenlemeyle 550 milletvekili olan parlamentoda bu rakamın 184 olduğu konusunda hemfikir olunduğunu belirten Açba, ''Bundan önce de Anayasa Mahkemesi'ne açılan davalar var. Geçmişte bu karar sayısı ile toplantı yeter sayısı arasındaki bu itilafa yönelik açılmış olan 3 dava bulunuyor. 3 davanın sonucunun da tamamıyla Anayasa Mahkemesi tarafından sonuca bağlandığı, şu anda düşünülen tarzda olmadığı, pek çok kararla da açık bir şekilde görünüyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious