'Demokrasi ve güvenlik birbirine ters kavramlar değil'

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye'de demokrasi ve güvenliğin birbirine feda edilebilecek ve birbirlerine ters kavramlar olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağar, güvenlik içinde demokrasiyi yaşatmak ile demokrasi içinde güvenliği sağlamanın birbirine ters kavramlar olmadığını ve bunu dengeli biçimde yürütecek hükümetlere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin demokrasi dışı bir yola girmesinin mümkün olmadığını belirten Ağar, DYP'nin cumhuriyet, demokrasi ve milli ve manevi değerler ekseninde yürüttüğü politika ile her şeyin demokrasi içinde çözüleceğini ifade etti. Ağar, 2001'de başlayan ekonomik programın reel sektörün talepleri doğrultusunda revize edilmediğini, dış konjonktürden kaynaklanan kırılganlıklara karşı daha güçlü bir ekonomi yaratılamadığını ve bundan sonra hükümetin dış konjonktür mazeretine sığınması imkanının kalmadığını söyledi.

Bu ay içerisinde devalüasyonun yüzde 20 civarında olduğunu vurgulayan Ağar, "Yıllardan beri aşırı değerlenen Türk Lirası'na piyasa kendi kendine çeki düzen vermiştir, hükümetin bunu başarabilme kabiliyeti yoktur" diye konuştu. Bu kırılganlık döneminin uzun süre devam etmemesini ümit ve temenni ettiğini ifade eden Ağar, istihdamla ilgili sorunların giderek arttığını ve Türkiye'nin şu an büyük bir istikrarsızlık ortamı ile karşı karşıya olduğunun salondaki tepkilerden anlaşıldığını söyledi. Ağar Türkiye'nin bir daha krizlere tahammülü olmadığını ve hatta bunun telaffuzuna dahi tahammülü bulunmadığını kaydetti.

Japonya'dan sonra en yüksek elektrik fiyatına sahip ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren Ağar, sosyal güvenlik reformu, hukuk ve adalet reformu ve vergi reformunun önemli projeleri arasında geldiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious