Demokrasiyi getirenler, neredesiniz?

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Elektriğin günde 4 saat verilebildiği Bağdat'ta halk, klimaları çalıştıracak jeneratörler için benzin bulamamaktan şikayetçi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik ModelleriIrak'ta Ağustos sıcaklarının başlamasıyla beraber, ülkede baş gösteren akaryakıt sorunu da en üst seviyeye çıktı. Benzin kuyruklarında geceden bekleyen halk, araçlarına ve evlerindeki soğutucularını çalıştırmak için jenaretörlerine benzin bulamazken, karaborsada benzinin litresinin 1 buçuk doları aştığı görülüyor. Ürdün ve Türkiye'nin, Irak'a verdikleri akaryakıtı kesmesi üzerine son beş aydan bu yana Irak'ta yaşanan akaryakıt sıkıntısı ülkenin kuzeyinde insanları sokaklara dökmüş, Süleymaniye'de benzin istasyonları ateşe verilmişti. Irak'ın kuzeyinde halk sokaklara dökülerek gösteriler yaparken, başkent Bağdat'ta gösteri yapılmasına izin verilmemişti.

PETROL BAKANLIĞI: TÜRKİYE VE ÜRDÜN İLE TEMASLAR SÜRÜYOR

Son olarak Irak'ın güneyine ve Bağdat çevresine az kapasite akaryakıt sağlayan Dora ve Beyci rafinerilerinin üretime ara vermeleri ile birlikte ülkede tam anlamıyla bir kaos yaşanıyor. Sıcak havalardan bunalan Bağdatlılar araçları ile günlerce benzin kuyruklarında bekliyor. Halk kente günde sadece 4 saat elektrik verilebildiği için benzin sıkıntısı nedeniyle jeneratörlerini çalıştırıp klimalardan dahi faydalanamıyor.

İç piyasadaki talebi karşılayamadıklarını söyleyen Petrol Bakanlığı sözcüsü İsam Cihad sorunun çözümü için Ürdün ve Türkiye ile temasların sürdüğünü belirtti. İran ile görüşmelerde de mesafe katettiklerini belirten Cihad, "Sorunun çözümü için elimizi çabuk tutmak zorunda olduğumuzu biliyoruz; ancak çözümün kalıcı ve uluslararası ticarî kurallar çerçevesinde olması gerektiği için bazı prosüdürleri yerine getirmeye çalışıyoruz" dedi. Geçtiğimiz hafta Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de boru hatlarının ve elektrik santrallerinin terör örgütlerinin saldırılarına uğradığını, bu sorunun çözümü için boru hatlarının ve enerji santrallerinin güvenliğini arttıracaklarını söylemişti.

Petrol bakanlığı Sözcüsü Cihad ise başkent Bağdat ve diğer kentlerdeki enerji sıkıntısını bildiklerini, Bağdat'taki enerji santrallerinin bulunduğu Latifiye bölgesinde işçilerin tehditler aldıkları için doğru düzgün mesai dahi yapamadıklarını belirtti. 2003 Haziran'ından bu yana enerji santrallerine 315 saldırının gerçekleştiğini, 450 kişinin de Enerji Bakanlığında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle işine son verildiğini belirten Koalisyon Güçleri Enerji Bilgi Merkezi yetkilileri de, hükümetin bu soruna bir an çözüm bulması gerektiğini söylüyorlar.

"DEMOKRASİYİ GETİRENLER NERDESİNİZ?"

Benzin kuyruğunda bekleyen 44 yaşındaki Abdulvahit Hüseyin, "Demokrasi bu mu? Dünya petrol rezervlerinde en önlerde olan Irak'ın haline bir bakın. Demokrasiyi getirenler neredesiniz?" diyerek tepkisini ortaya koyuyor. Kimi vatandaşlar da bazı özel şahısların büyük araçlarla gelip hiç sırada beklemeden yüzlerce litre yakıtı alıp dışarıda karaborsada sattıklarından şikayetçi olurken, polisin ise durumu görmezden geldiğini söylüyorlar.

Durumu değerlendiren Iraklı Ahmed Abadi "Eskiden herkes Irak'ı kıskanıyordu. Irak'ta benzin fiyatı Dicle Nehri'nin suyundan ucuz diyorlardı. Şimdi halimizi gelip bir görsünler" diyor. Dün öğlen saatlerinde El Bağdadiye televizyonuna bir demeç veren Irak Başbakanı El Maliki, akaryakıt sorunun çözümü için Türkiye ve Ürdün ile görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, halktan sabırlı olmalarını istemiş kısa süre içinde benzin ve mazot kuyruklarının biteceğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious