Demokrat Parti 27 Mayıs'ta dönüyor

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Demokrat Parti, iktidardan indirildiği 27 Mayıs ihtilalilinin yıldönümünde, Türk siyasetine geri dönüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doğru Yol Partisi'nin, ANAVATAN Partisi ile birleşme çerçevesinde, Demokrat Parti ismini alacağı ikinci olağanüstü kongresi, 27 Mayıs'ta toplanacak.

DYP lideri Mehmet Ağar ve ANAVATAN Partisi lideri Erkan Mumcu'nun 5 Mayıs'ta açıkladıkları, Demokrat Parti adı altında birleşmenin ilk adımı, DYP kongresinde atılacak.

Kongre Ankara'da Büyük Anadolu Oteli'nde toplanacak.

Kongrede, DYP'ye katılmak isteyen partilerin kabulüne ilişkin madde görüşülerek karara bağlanacak, tüzük değişikliği yapılacak. Parti isim ve amblem değişikliğinin karara bağlanmasıyla kongre sona erecek.

Kongrenin tarihi dikkat çekici

Demokrat Parti 27 Mayıs 1960 ihtilaliyle kapatılmış, Başbakan Adnan Menderes ile Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu idam edilmişti.

Demokrat Parti adı, tam 47 yıl sonra yine bir 27 Mayıs'ta siyaset sahnesine dönecek. Amblemi de Türkiye haritası üzerinde kırat figürü olacak.

ANAVATAN Partisi ise, kongresini 2 Haziran'da toplayacak ve DP'ye katılma kararı alacak. DYP ve ANAVATAN, Demokrat Parti'nin iktidara gelişinin yıldönümü olan 14 Mayıs Pazartesi günü de "Demokrasi Günü" etkinliği düzenleyecek.

Ankara Selim Sırrı Tarcan spor salonunda gerçekleştirilecek törene Mehmet Ağar ile Erkan Mumcu da katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious