Demokrat Parti'de eski ve yeni delege krizi yaşanıyor

Demokrat Parti'de eski ve yeni delege krizi yaşanıyor.10541
  • Giriş : 15.08.2007 / 11:03:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:30:08

DP'de mevcut delegelerle mi, yeni delegelerle mi kongreye gidileceği tartışması partiyi böldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mehmet Ağar'ın seçim gecesi “sözlü” olarak kamuoyuna ilan ettiği Genel Başkanlık'tan istifa kararına “yazılı istifa” sunmayarak resmiyet kazandırmaması, DP'nin olağanüstü kongre sürecini de tartışmalı hale getirdi.

Kongrenin hangi tarihte ve hangi gündemle ve hangi delege yapısıyla yapılacağı konusunda parti içinde farklı görüşler dile getirilirken, gözler bugün yapılacak Genel İdare Kurulu toplantısında.

Kritik GİK toplantısı öncesi, DP'de “ince hesaplar” yapılıyor. Parti içinde bir grup, Ağar'ın ikna edilerek yeniden partinin başına geçirilmesini isterken, bu grup içindeki bazı isimler ise, “Ne Ağar ne de kamuoyu bunu hemen kabul etmez” görüşünden hareketle bir “geçiş dönemi yönetimi” oluşturulması görüşünü savunuyor. Bu grup, partinin mevcut delege yapısıyla olağanüstü kongreye gitmesini istiyor. Partinin başına “emanetçi” getirilmesine karşı çıkan ve Ağar'la yola devam etmek istemeyen bir diğer grup ise, “Türkiye'deki siyasal dengeler yerli yerine oturmadan ortaya çıkmak istemeyen ciddi ve nitelikli lider adaylarına” zaman tanımak için, olağanüstü kongre sürecinin mümkün olduğunda ileri bir tarihe atılmasını ve delege seçimlerinin yenilenerek, olağanüstü kongrenin yeni delegelerle toplanması görüşünü savunuyor.

GİK Karar verecek

DP GİK, parti içinde yaşanan bu tartışmaların gölgesinde bugün toplanarak, durum değerlendirmesi yapacak. Kongrenin tarihi ve yapısıyla ilgili farklı görüşleri savunan grupların karşı karşıya geleceği GİK'ten nasıl bir karar çıkacağı merakla bekleniyor. Siyasi İşler Başkanı olarak Genel başkanlığa vekalet eden Nevzat Ercan'ın da aralarında yer aldığı kongrenin “aceleye getirilmemesini” isteyen grubun, GİK'te, “Sağlıklı bir kongre için partinin her kademesinin görüşü alınmalı. İl Başkanlarının yanısıra, belediye başkanları, il genel meclisi üyelerinin de talepleri doğrultusunda hareket edilmeli” diyerek, kongre sürecini başlatacak Genel Başkanvekili seçiminin yapılacağı GİK-MKK ortak toplantısının tarihinin daha sonra belirlenmesi önerisinde bulunacağı ya da bu ortak toplantının mümkün olan en ileri tarihte yapılmasını teklif edeceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious