Demokrat Parti'de 'intihal' gerilimi

Demokrat Parti'de 'intihal' gerilimi.21113
  • Giriş : 19.02.2008 / 18:29:00

Amerika'da Barack Obama'nın Cumartesi gecesi Wisconsin eyaletinde yaptığı bir konuşma, Demokrat Parti'de "intihal" gerilimine yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hillary Clinton'ın kampanyası, Barack Obama'nın konuşmasında bazı cümlelerin, Demokrat Partili Massachusetts Valisi Deval Patrick'in 2006 yılındaki seçim konuşmasından "intihal" olduğunu belirterek Obama'nın intihal yaptığını iddia etti. Bu iddia parti içinde tartışmaya sebep oldu.

Clinton'ın Wisconsin önseçimi öncesinde rakibinin politik yaklaşımlarında çok "güvenilirliğini" hedef alması parti içindeki bazı çevrelerde tepkilere sebep oldu. Hillary Clinton'ın iletişim danışmanı Howard Wilson tarafından açıklanan bilgilere göre Obama'nın konuşmasındaki bazı cümleler ile Vali Patrick'in konuşması arasındaki bazı cümleler arasında benzerlikler var. Hillary Clinton'da aynı gün, "Eğer kampanyanızın tamamı kelimeler üzerine kuruluysa bu kelimeler size ait olmalı. Ben böyle düşünüyorum" diyerek iletişim danışmanının açıklamalarına destek verdi.

Clinton'ın kampanyası Wisconsin seçim günü de iki konuşmanın video kayıtlarını YouTube internet sitesine koydu. Hillary Clinton'ın son günlerde Obama'nın sadece iyi konuştuğunu ancak kelimelerin gerçek hayatta bir işe yaramayacağı ve önemli olanın icraat olduğu yönündeki eleştirilerine Barack Obama Wisconsin'daki bir mitingde Cumartesi gecesi cevap verdi.

Obama'nın bu konuşmasındaki birkaç cümlenin Vali Patrick'in cümleleri ile benzer olması, Hillary Clinton'ın kampanyasını harekete geçirdi. Obama ve Patrick'in konuşmasında, Martin Luther King'in "Bir rüyam var, korkudan başka korkacağımız şey yok" gibi cümleleri hatırlatılarak, onların da tarihe yön vermiş konuşmalar olduğuna dikkat çekiliyor. Obama ile Harvard hukuk fakültesindeki öğrencilik yıllarından beri yakın arkadaş olan Deval Patrick, başkanlık kampanyasında da Obama'yı destekliyor.

Amerikan tarihindeki ikinci siyah vali olan Patrick halen ülkedeki tek siyah eyalet valisi konumunda. İddialara cevap veren Obama ise, "Bunun çok önemli bir konu olduğunu düşünmüyorum. İki kitap yazdım. Konuşmalarımın çoğunu da ben kendim yazıyorum." dedi. Vali Patrick ile sık sık görüştüğüne ve düşüncelerinden yararlandığına dikkat çeken Obama, "Belki Deval'in ismine atıf yapmalıydım ama bu intihal değil" diye konuştu.

Demokrat Parti'deki intihal tartışması, akıllara Senatör Joseph Biden'in 1987 yılındaki başkan adaylığı kampanyasında yaşanan intihal tartışmasını getirdi. Delaware Senatörü Biden, İngiliz İşçi Partisi lideri Neil Kinnock'un, bir cümlesini kendi kampanya konuşmasında kendine uyarladığı için rakibi Michael Dukakis'in kampanyasının "intihal" suçlamalarıyla karşılaşmıştı. Biden adaylık yarışında daha sonra Dukakis'e yenilmişti. "Clinton'ın kampanyasının Barack Obama'ya 1987 yılında Joe Biden'in yaşadığı durumu yaşatmaya çalıştığını" savunan siyasi analist Seith Gitell, iki durumun "tamamen farklı olduğunu" kaydetti.

Gitell, Obama ile Patrick'in siyasi müttefik olduklarına ve bir yıldır ortak stratejiler ve düşünceler oluşturduklarına dikkat çekerek, söz konusu iddianın Obama'dan çok Clinton'ın başını yakabileceğini iddia etti. Siyasi gözlemciler, Ocak ayı içinde AP haber ajansının Obama'nın Patrick'in konuşma ve düşüncelerinden etkilendiğine ve alıntılar yaptığına dair habere işaret ederek, bu durumun bilinmeyen bir konu olmadığını belirtiyor.

- Barack Obama'nın 16 Şubat 2008 Wisconsin konuşması -

"Bana kelimelerin, konuşmanın önemi yok demeyin. 'Bir rüyam var', sadece bir konuşmadır. 'Şunu kendinden menkul bir gerçek olarak kabul ederiz ki, bütün insanlar eşittir' sadece bir konuşmadır. 'korkudan başka korkmamız gereken şey yoktur' sadece bir konuşmadır".

- Deval Patrick'in 2006'da konuşması -

"Rakibim, benim bütün yaptığımın konuşmak olduğunu söylüyor. 'Şunu kendinden menkul bir gerçek olarak kabul ederiz ki, bütün insanlar eşittir' sadece bir konuşmadır. 'korkudan başka korkacağımız yoktur' konuşmadır. 'ülkeniz sizin için ne yapıyor diye değil siz ülkeniz için ne yapıyorsunuz diye sorun' konuşmadır. 'Bir rüyam var' konuşmadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious