Demokratik eyleme şiddet yansıdı

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Ahmet Üst, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğrencilerinin Yükseköğretim Kurumu'nu(YÖK) protestosuna KTÜ yönetiminin ve Jandarma şiddetinin gölgesi düştüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Halkevleri Derneği yönetimi ve bugün YÖK'ü protesto eden KTÜ'lü öğrenci grubu Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde basın açıklaması yaparak üniversite yönetimine ve güvenlik güçlerine tepkilerini dile getirdi.

İlk olarak konuşan Halkevleri Trabzon Şube Başkanı Ahmet Üst, YÖK'ün kuruluşunun 25. yılında KTÜ'de yönetim ve jandarma işbirliği ile tezgahlanan ayıbı, şiddeti ve resmi vahşeti üzülerek izlediğini belirtti.

Öğrenciler anayasal haklarını demokratik olarak aradığını kaydeden Üst, "Demokratik haklarını arayan öğrencilerimizin üzerine KTÜ Rektörü İbrahim Özen ve üniversitede görevli jandarma ekiplerinin şiddetinin gölgesi düşmüştür. YÖK, öğrencilerimizin hazırolcu, rap rapçı, şak şakçı, bananeci, söyleneni yapan ülke sorunlarından habersiz suskun topluluklar mı istiyor? YÖK, öğrencilerden paran kadar eğitim alabilirsin mantığı ile üniversitelerin ticarethane gelmesine sessiz kalsın istiyor." dedi.

Üst, konuşmasında, "Bugün üniversitede basın açıklaması yapan öğrencilerimize karşı suç işlenmiştir. Bu suçu işleyenler 12 Eylül'ün mirasçısıdır. Öğrencilere atılan dayak dipçikler aslında milyonlarca yoksula işçiye köylüye memura emekçiye işsize vurulmak istenen prangadır." ifadelerini kullandı.

KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi öğrencilerinden Taylan Kaya ise, üniversite öğrencisinin yapması gerekeni yaptıklarını belirterek, "Biz hakkımız olan parasız eğitimi demokratik bir eylemle dile getirdiklerini kaydetti.

KTÜ yönetimini de sözünde durmadığu yönünde eleştiren Kaya şöyle konuştu: "Biz bugün yoksulun işçinin emeklinin sesini dile getirdik. Parasız ve bilimsel eğitim istiyoruz. Biz bu isteğimizi binlerce dilekçe vererek üniversite yönetimine gönderdik. Ancak öğrencilere baskı yapılarak dilekçeler geri alındı. Bunun dışında yönetimle ne kadar diyalog kurmak istediysek de başvurularımız hiçbir zaman kabul edilmedi. Biz sadece nitelikli eğitim istiyoruz."

Konuşmaların sonunda öğrenciler ve Halkevleri üyeleri protestosuna bir süre alkışlarla devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious