Demokratik yollar denenecek

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

CHP, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmemesi için bütün demokratik yolları kullanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmanlı İmparatorluğu’ndaki pek çok akımın ve fikrin Türkiye Cumhuriyetinin görüşlerini ve felsefesini oluşturduğunu açıkladı. Türkiye’de şu anki batılılaşma yörüngesinin Tanzimat Fermanı ile başladığını belirten Özyürek, "Bizim son zamanlarda herkese yaptığımız çağrının özü laik demokratik cumhuriyete sahip çıkmadır" dedi.

"LAİK DEMOKRATİK CUMHURİYETE SANDIKTA SAHİP ÇIKALIM"

Laikliğin tehlikede olduğu zamanlar sosyal demokrat kişilerde ’asker müdahale eder’ anlayışının olduğunu ifade eden Özyürek, "Her müdahaleden sonra rejim büyük sorunlar yaşamıştır. Daha sonra demokrasiye geçişte büyük zorluklar olmuştur. Artık istiyoruz ki herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan, sandıkta demokratik bir şekilde laik demokratik cumhuriyete sahip çıkalım. Yapmak istediğimiz bu." ifadelerini kullandı.

Van savcısının iddianamesindeki suçlamaların herhangi bir kişinin şikâyeti olması halinde gazetelerde manşet olmayacağını ileri süren Özyürek, iddianamede yer aldığı için suçlamaların gazetelerde manşet olduğunu belirti. Özyürek, bunun bir sivil darbe teşebbüsü olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious