Demokratikleşme paketi içeriği - Demokratikleşme paketi af son dakika

Demokratikleşme paketi içeriği - Demokratikleşme paketi af son dakika.14477
30.09.2013 / 14:09:19

Demokratikleşme paketi içeriğinde neler olacak? İşte binlerce kişinin gözü kulağı Başbakan Erdoğan'ın yapacağı açıklamada.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Başbakan Tayyip Erdoğan, bugün açıklayacağı demokratikleşme paketinde önemli sürprizler olduğunu söyledi. Herkesin paketin içinde ne olduğunu merak ettiğini belirterek, “Yapacağımız açıklama belki birçok kesimi şaşırtabilir.” dedi. Düzenleme ile PKK'nın talepleri arasında bağ kuranlara da cevap verdi:  “Kimsenin dayatmasıyla  değil, sözünü verdiğimiz için, şartlar oluştuğu için ve artık engeller ortadan kalktığı için bu paketi hazırladık.”

Başbakan Tayyip Erdoğan, dün Bilkent Otel’de düzenlenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 10. Çalışma Meclisi toplantısında konuştu. Erdoğan’ın gündeminde yine demokratikleşme paketi vardı. Herkesin paketin içinde ne olduğunu merak ettiğine dikkat çekti. Paket ile PKK’nın talepleri arasında bağ kuranlara cevap verdi. “Kimsenin zoruyla, dayatmasıyla, baskısıyla değil, sözünü verdiğimiz için, şartlar oluştuğu için ve artık engeller ortadan kalktığı için bu paketi hazırladık.” vurgusu yaptı.

Bu reformlarla birlikte millete ve ülkeye yeni ufuklar açacaklarını söyledi. Aynı şekilde, bu paketin 11 yıllık reformların bir devamı olduğunu, dolayısıyla bir son olmayacağını da tekrarladı. Başbakan, “Sosyal, siyasi yaklaşımlı bir pakettir. Sosyal ve siyasi paketlerin sürekli olarak güncellenmesi esastır. Yapılan da budur. Şartlar daha da iyiye gittikçe, Türkiye daha da büyüdükçe, kardeşliğimiz daha da güç kazandıkça biz de reformlarımızı hayata geçirmeye, Türkiye’yi daha da büyütmek için ne gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz. Şu anda herkes ‘Bu pakette ne var ne yok’ şeklinde duyduğu fısıltıları yorumluyorlar, isabet ettikleri de oluyor tabii ama isabet edemedikleri de çok şey var. Onun için yapacağımız açıklama birçok kesimi de şaşırtabilir.” şeklinde konuştu.

- Destici: Demokratikleşme paketinden fazla bir beklentim yok -

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, hükümetin açıklayacağı demokratikleşme paketinden bir beklentisinin olmadığını söyledi.

Pazartesi günü çıktığı Yunanistan, Makedonya, Kosova ve Bulgaristan ziyaretini tamamlayan BBP Lideri, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı. Gece saatlerinde Edirne’ye gelen Destici ve beraberindeki heyeti tarihi Selimiye Camii’ni ziyaret etti.Cami çıkışında bir gazetecinin “Hükümetin açıklayacağı demokratikleşme paketi düşünceleriniz nelerdir?” soruna Destici, demokratikleşme paketinden fazla bir beklentisinin olmadığını açıkladı.Üç partinin millete yeni bir anayasa sözü verdiğini ancak bunun gereğini yapmadığını hatırlatan Destici, “Yeni bir anayasa yapmadılar ve anayasa yapmadıklarının üstünü örtmek için şimdi demokratikleşme paketini sanki çok büyük bir demokratikleşme yapacaklarmış gibi allayarak pullayarak, abartarak yapamadıklarını anayasanın ayıbını örtmek için yapıyorlar. Ben söylüyorum, anayasanın sözünü verdiler. Önce onun hesabını versinler. Niye bu anayasa olmadı? Bu meclisteki dört parti de - hadi birisi PKK, onu saymıyorum - üç parti de millete söz verdi. Bu anayasayı niye yapamadılar? millete bunun hesabını versinler. Millet de bunun hesabını sorsun.” açıklamasını yaptı. 

Demokratikleşme paketinin gündemde tutularak Türkiye’nin diğer problemlerinin unutturulmaya çalışıldığını öne süren Destici, “Acaba yarın açıklanacak paketin içerisinde PKK’nın talebi olan ‘halkların kendi kendisini yönetmesi’ diye tutturdukları ve 3’lü koalisyon hükümeti döneminde altına imza atılan ikiz yasaların bir sonucu olarak acaba özerkliğe giden yada bağımsızlığa giden, Türkiye’nin bölünmesine giden yollarla ilgili yeni bir düzenleme yapılacak mı? Büyük şehir yasasında bir takım şerhler konmuştu. Benim endişem şu ki, yarın açıklanacak bu pakette bu şerhlerde kaldırılacak ve Türkiye’nin bir bölgesi 2014 seçimlerinde sonra özerk bir hale gelecek. İnşallah biz yanılırız kıymetli arkadaşlar.” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*