Demokratlarda Clinton Nevada'da kazandı

Demokratlarda Clinton Nevada'da kazandı.12032
  • Giriş : 20.01.2008 / 10:08:00

Amerikan başkanlık seçimlerine giden adaylık yarışında iki eyalette daha önseçimler yapıldı. Demokrat Parti'de Hillary Clinton Nevada eyaletinde Barack Obama'yı geride bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyetçi adaylar arasında yükselişe geçen Arizona Senatörü John McCain ise Güney Carolina'da kazandı.

Nevada eyaletinde yapılan önseçimleri, Demokrat Parti'de senatör Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Parti'de de eski vali Mitt Romney kazandı.

Demokrat Parti'deki yarış kıran kırana geçerken sonunda Clinton, oyların yüzde 51'ini topladı, rakibi siyah senatör Barack Obama ise yüzde 45'te kaldı.

Clinton'ın, büyük rakibi siyah senatör Barack Obama önünde aldığı bu galibiyet de gözlemcilerce başarı olarak değerlendirildi.

Clinton, yandaşlarına hitaben yaptığı konuşmada, "Bu, uzun bir yolculuk olacak" dedi.

Obama ise Clinton'a üstü örtülü bir eleştiri yönelterek, "Ben, insanların korkularına değil, umutlarına hitap eden bir kampanya yürüttüm" diye konuştu.

Cumhuriyetçi Parti'de ise Nevada'da aktif kampanya yürüten tek aday olan Massachusetts eyaleti eski valisi Mormon kökenli Romney'in kazanması, normal karşılandı.

Romney'in başka bir adayla yarışmadan kazanmış olması yüzünden bu sonucun, Cumhuriyetçi adaylar arasındaki mücadeleye önemli bir psikolojik etki yapmayacağı belirtiliyor.

John McCain Güney Carolina'da kazandı

Cumhuriyetçi Parti'nin Güney Carolina eyaletinde düzenlediği önseçimi ise, kıran kırana bir mücadelenin ardından senatör John McCain kazandı.

Dört ismin iddialı şekilde katıldığı önseçimden, kampanyasında ulusal güvenlik konusuna bir numaralı önceliği veren McCain, yüzde 33 dolayında oy alarak birinci çıkmayı başarırken, aşırı muhafazakar kanadın adayı kabul edilen Arkansas eyaletinin eski valisi Mike Huckabee, yüzde 30'da kaldı.

Aktör Fred Thompson yüzde 16 ile uçüncü, Massachusetts eyaletinin eski valisi Mormon kökenli Mott Romney ise yüzde 15'le dördüncü oldu.

McCain, South Carolina'daki zaferiyle, bundan sonra hız kazanacak yarış öncesinde moral topladı.

Sonuçların belli olmasının ardından yaptığı ilk açıklamada McCain, "Daha önümüzde gidecek çok yol var" dedi. McCain'i tebrik eden Huckabee de "Daha henüz iş bitmedi" diye konuştu.

McCain, 2000 yılında South Carolina'daki ön seçimde, şimdiki Başkan George W. Bush'a yenilerek seçilme umudunu kaybetmişti.

Gözlemciler, orta yolcu seçmenlerden büyük ölçüde destek alan McCain'in sekiz yıl sonraki zaferini, hem aşırı muhafazakarlara karşı bir "rövanş" hem de bu yılki başkanlık yarışında önemli birbaşarı olarak nitelendirdi.

Gözler 26 Ocak'taki Güney Carolina önseçiminde

Bundan sonra gözler, Demokrat Parti'nin 26 Ocak'ta Güney Carolina'da düzenleyeceği önseçime çevrildi. Ardından 29 Ocak'ta iki partinin, önemli eyalet Florida'daki önseçimleri yapılacak.

"Süper Salı" adı verilen 5 Şubat Salı günü ise 22 eyalette birden önseçimler yapılacak. Bunun ardından, partileri kasımdaki başkanlık seçiminde temsil edecek adayların büyük ölçüde ortaya çıkması bekleniyor.

Demokrat Parti'de yarış, eski başkan Bill Clinton'ın eşi Hillary Clinton ile Barack Obama arasında sürecek.

Cumhuriyetçi Parti'de ise şu anda John McCain, Mitt Romney ve Mike Huckabee'den oluşan üç adaylı bir mücadele bulunuyor. Şu ana kadar hiçbir ön seçime katılmayan ve bütün enerjisini Florida'ya saklayan New York'un eski belediye başkanı Rudy Giuliani ise riskli seçim stratejisininsonucu "kapalı bir kutu" niteliğini taşıyor.

Giuliani'nin Florida'da başarısız olması durumunda çok zor duruma gireceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious