Demokratlardan Bush'a uyarı

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı George W. Bush Irak'a daha fazla asker gönderme planını açıklamaya hazırlanırken, Kasımdaki ara seçimlerde Kongre'nin kontrolünü ele geçiren Demokrat Parti'den ilk uyarı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demokrat liderler Başkan Bush'a bir mektup göndererek, Irak'taki asker sayısının artırılmamasını ve bunun yerine askerlerin çekilmeye başlanmasını istedi. Bush'un asker artırma yönündeki girişimine Washington'da kesin gözüyle bakılırken, Demokratların Başkan Bush'a aksi yönde baskı yapmaları bekleniyordu. Siyasi gözlemciler, Amerikan kamuoyunun Irak işgaline tepkisini yansıttığı sandıktan zaferle çıkan Demokratların kendilerine 12 yıl sonra Kongre hakimiyetini getiren bu tepkiyi gözardı edemeyeceklerini ve bu anlamda Irak politikasından vazgeçmeye pek niyetli görünmeyen Başkan Bush ile gerilimli günlerin yaşanacağını belirtiyor. Yeni dönem

çalışmalarına perşembe günü başlayan Demokratların çoğunluğundaki Kongrenin önde gelen iki Demokrat lideri, Bush'a, Irak'taki ABD askerlerinin sayısını artırmaması çağrısında bulundu.

AŞAMALI ÇEKİLME BAŞLASIN

Demokrat Parti'nin Senato çoğunluk lideri Harry Reid ile Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Bush'a yazdıkları mektupta, Irak'taki muharebe askeri sayısının artırılmasının sadece daha fazla Amerikalıyı tehlikeye atacağını ve orduyu, stratejik bir kazanım getirmeyecek şekilde büyüteceği kaydedildi.

Reid ve Pelosi, Washington'in yeni Irak stratejisini belirleme hazırlıklarını sürdüren Bush'a mektuplarında, 'önlerindeki bir sonraki adımın, Irak'a ek asker göndermekten ziyade, gelecek 6 ay içinde bu ülkedeki Amerikan güçlerinin aşamalı olarak çekil-

meye başlanması ve Amerikan güçlerinin ana misyonunun çatışma yerine eğitim, lojistik destek, koruma ve terörle mücadele olarak değiştirilmesi olduğuna inandıklarını' bildirdi. Bush yönetimi, yeni Irak stratejisi olarak sunmaya hazırlandığı 'Irak'a geçici olarak daha fazla asker göndreme planı' 10 bin ila 20 bin askerin başkent Bağdat çevresinde konuşlandırılmasını öngörüyor.

ABD'nin Irak'ta halen 140 bin askeri bulunuyor. Bush yönetiminin bu girişimi, Irak'taki iç savaşı en şiddetli boyutlarda yaşayan Bağdat'ta kontrolü ele geçirebilmek son bir hamle olarak görülüyor.

Siyasi gözlemciler, bu hamlenin sonuçta bir değişiklik yapmayacağına kesin gözle bakarken, bunun Bush yönetiminin yeni muhafazakar projenin Irak'ta saplandığı bataktan çıkmasına yardımcı olması umuduyla tutunduğu son kırık dal olduğunu belirtiyor.

Demokrat Parti'nin Senato çoğunluk lideri Harry Reid ile Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, cuma günü Başkan Bush'a gönderdikleri açık mektup şöyle:

Sayın Başkan,
Yeni Kongre'nin başlaması bizlere ülkemizin karşı karşıya bulunduğu önemli sorunlar üzerinde birlikte çalışmak için fırsatlar sunuyor. Hiçbir konu Irak'taki savaşa bir son vermekten daha önemli değil. Aralık ayı savaşın iki yılındaki en ölümcül aydı ve ABD'nin asker kaybı 3 bini aştı. Amerikan halkı, Kasımdaki seçimlerde, şu anda yürütmekte olduğunuz Irak politikasının başarıya ulaşacağına inanmadıklarını ve askerlerimiz ve Irak halkının iyiliği için farklı bir yöne gidilmesine ihtiyaç duyulduğuna olan inançlarını ortaya koydu. seçim sonrası Irak konusunda istişarelerde bulunduğunuzu ve gelecek hafta Amerikan halkına Irak stratejisi konusunda seslenmeye hazırlandığınızı anlıyoruz. Açıkçası bu sesleniş, aynı zamanda size gecikmiş bir yön değişikliği için bir başka fırsat da sunuyor. Askerlerimizin kırılma noktasına sürüklendiği ve birçok olayda Irak'ta zaten çok yönlü hizmet vermekte olmaları gerçeklerine rağmen, basında yer alan haberlerde, sizin Irak'taki iç savaşa çözüm olarak askerlerimizin ek fedakarlıklarda bulunması gerekliliğine inandığınız ve bu nedenle ABD askeri varlığını artırma girişimine hazırlandığınız öne sürülüyor. Asker sayısını artırmak sizin zaten denemiş olduğununz ve başarısızlığa uğramış olan bir strateji. Şu anda görevdeki ve eski askeri liderler gibi bizler de bu yeniden denemenin ciddi bir hata olduğuna inanıyoruz. Onlar bizler gibi Irak'ta tamamıyla çözüme ulaşılamayacağına inanıyor. Sadece siyasi bir çözüm söz konusu.

Daha fazla muharip güç göndermek yalnızca Amerikalıların hayatını daha fazla tehlikeye atacak ve ordumuzu stratejik bir kazanım olmadan kırılma noktasına sürükleyecektir. Bu aynı zamanda. Iraklıların kendi geleceklerinin sorumluluğunu ellerine almaları yönündeki çabalarımıza zarar verecektir. Irak'a daha fazla asker gönderme noktasını çoktan geçtik. Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'ndeki oturum öncesinde, Irak ve bölge komutanımız General John Abizaid, Irak'a asker göndermenin başarı şansımıza katkısının olup olmayacağı yönündeki soruya aşağıdaki gibi yanıt verdi:

"Her bölüm komutanıyla, kolordu komutanı General Casey ile, General Dempsey ile görüştüm. Hep birlikte konuştuk ve onlara 'Sizin profosyonel fikrinize göre, Irak'a şimdi daha fazla asker getirirsek, bu Irak'ta başarıya ulaşma şansımıza büyük katkı sunar mı?' diye sordum. Hepsi 'hayır' yanıtını verdi ve buna neden olarak Iraklıların daha fazla şey yapmalarını istediklerini söyledi. Bu işte Iraklılar için bize bel bağlamak kolay. Daha fazla Amerikan askerinin. Iraklıların daha fazla çaba göstermesine ve gelecekleri için daha fazla sorumluluk almalarına engel olacağına inanıyorum."

Irak'a ilave asker göndermektense, birliklerimizi gelecek dört ila altı ay içinde aşamalı olarak çekmeye başlamak, Irak'taki askerlerimizin görevlerini savaştan Iraklı birliklerin eğitimine, lojistiğe, kuvvet korumaya ve terörle mücadeleye kaydırmak yolunun izlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bölge içinde ve ötesinde yenilenmiş bir dipolmatik strateji de Iraklıların istikrarlı bir siyasi uzlaşıya ulaşmalarına yardım edecektir. Kısacası, birliklerimizi Irak'tan çekmeye başlamanın ve Iraklı siyasi liderlerin taahhüdümüzün açık uçlu olmadığını, onların mezhepsel sorunlarını çözemeyeceğimizi ve yalnızca kendilerinin istikrarlı Irak için siyasi bir çözüm bulabileceklerini farketmelerini sağlamanın zamanı gelmiştir. Askerlerimiz ve Amerikan halkı, Irak'ın geleceği için zaten çok büyük bir fedakarlık gösterdi. Neredeyse dört yıllık savaştan, on binlerce ABD'li kaybından ve harcanan yaklaşık 300 milyar dolardan sonra, savaşı bitirmenin zamanı geldi. Bu nedenle, Irak'a daha fazla asker göndermeyi içeren herhangi bir planı kabul etmemenizi kuvvetle talep ediyoruz. Irak'a gelecekte başarılı olması için yardım edebilmek adına herşeyi yapmayı istiyoruz ancak, birçok üst düzey askeri liderimiz gibi, daha fazla muharip güç göndermenin bizi başarıya götürmeyeceğine inanıyoruz. Bu görüşleri dikkate alırsanız memnun oluruz. Saygılarımızla,
Harry Reid, Senato çoğunluk lideri Nancy Pelosi, Temsilciler Meclisi Başkanı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious