Deney felaket getirdi

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

İlaç deneyine katılan denek David Oakley, aralarında lenf kanseri ve MS'nin de bulunduğu dört ölümcül hastalığa yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Britanya'da altı kişinin yoğun bakıma kaldırılmasına neden olan olaylı ilaç deneyine katılan deneklerden David Oakley, aralarında lenf kanseri ve MS'nin de bulunduğu dört ölümcül hastalığa yakalandı

Britanya'da para karşılığı yeni bir ilacın klinik deneylerine katılan ve deneme sırasında birden ağır hastalanan deneklerden birinin kanser olduğu açıklandı. 35 yaşındaki gönüllü denek David Oakley, lenf bezi kanserine yakalandı. Oakley'in ayrıca merkezi sinir sistemi hastalığı Multiple Skleroz (MS), bağışıklık sistemi rahatsızlığı lupus eritematozus ve romatizmal bir hastalık olan romatoid artirite de yakalandığı belirtildi.

Alman TeGenero firması tarafından geliştirilen 'TGN1412' ilacının Britanya'da mart ayında insanlar üzerinde yapılan ilk klinik deneylerine katılan altı erkek deneğin organları iflas etmiş, denekler uzun süre yoğun bakımda kalmıştı. Deneyi, bu alanda uzmanlaşmış Amerikan firması Parexel yürütüyordu. Sekiz erkek, kan kanseri ve iltihaplanmaya karşı geliştirilen TGN1412 adlı ilacın Londra'daki Northwickpark Hastanesi'nde yürütülen araştırmasında 2 bin sterlin (yaklaşık 4 bin 700 YTL) karşılığı gönüllü oldu. Deneklerden ikisine plasebo (etkisiz ilaç), altısına yeni ilaç verildi.
İlacı alan altı kişinin tümü, tek dozun ardından iç organlarında harabiyet ve vücutta şişmelerle komaya girmişti. Testte kendisine etkisiz ilaç verildiği için herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan denek Raste Khan, 'TGN1412' adlı ilacın enjekte edildiği diğer deneklerin bir anda domino taşları gibi yere yığılıp, çığlıklar içinde, 'kafalarının patlayacak gibi' olduğunu haykırdıklarını aktarmıştı.


En şanssız Oakley

David Oakley denekler arasında durumu en ağır olandı. Deneyden sonra iç organları zarar gören ve kafası balon gibi şişen ve yaşaması imkânsız görülen Oakley'in durumunu iki ay önce evlendiği eşi Katrina ve birkaç arkadaşı dışındaki yakınları bilmiyordu. Oakley kısa süre öncesine kadar tamamen iyileşeceğini beklerken, birkaç gün önce kanser olduğu gerçeğiyle yüz yüze geldi. En agresif kanser türüyle karşı karşıya olduğunu söyleyen deney mağduru, "Eşimle çocuk sahibi olmayı planlıyorduk. Ama artık çalışmam ve uzun dönemli planlar yapmam mümkün değil" dedi. Sakin olmaya çalıştığını söyleyen Oakley yine de hastalığından sorumlu olan ve tedavi masraflarını ödemeyen şirkete çok kızgın olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious