Deneyimli 'çoban' aranıyor!

  • Giriş : 01.12.2007 / 13:57:00

Edirne'de koyun çiftliği kuran iş adamı, 3 aydır gazete ilanıyla deneyimli çoban arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çocukluğundan duyduğu özlemle koyun çiftliği kuran iş adamı, hayvanlarına bakacak birini bulamaması üzerine 3 aydır gazete ilanıyla sigortalı ve asgari ücretli çalışacak çoban arıyor. Altunhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Salim Altunhan (57), yaptığı açıklamada, çocukluğunun Lalapaşa ilçesine bağlı Çömlekakpınar köyünde koyun otlatarak geçtiğini söyledi. Daha sonraki yıllarda ticarete atılarak kardeşleriyle Altunhan Şirketler Grubunu kurduğunu ifade eden Altunhan, böylece hayvancılık yerine artık sadece ticaretle ilgilenmek zorunda kaldığını kaydetti. Hayvancılığı çok sevdiğinden her zaman bir çiftlik kurmayı düşündüğünü belirten Altunhan, yaşının ilerlemesine rağmen 6 ay önce Hadımağa mevkisine bir çiftlik kurarak 160 tane gebe koyun aldığını bildirdi.

DENEYİMLİ ÇOBANA SİGORTA VE ASGARİ ÜCRET

Gebe olan hayvanların ikiz ve üçüz doğum yapması üzerine 6 ayda koyun sayının 600'e ulaştığını bildiren Altunhan, şunları kaydetti: ''Beslediğim koyun sayısı hiç ummadığım bir şekilde arttı. Kış mevsiminin de gelmesiyle koyunların masrafları iyice arttı. Koyunların yem gibi masrafları için aylık 3 bin YTL'lik harcama yapıyorum. Koyunlara bakacak çoban da bulamadığımdan çoğunlukla koyunlarla ben ve arkadaşlarım ilgileniyor. Yaz mevsiminde eşimle birlikte koyun otlattığımız günler de oldu. İşim dolayısıyla koyun peşinde koşacak vaktim olmuyor. Fakat çoban bulamadığımızdan günümün bir bölümünü çiftlikte geçirmek zorunda kalıyorum. Aradığımız özellikte bir çoban bulduğumuzda asgari ücretin yanı sıra sigortasını da ödeyeceğim. Çalışmasını da beğenirsem maaşını artırmayı düşünüyorum.''

GAZETE İLANIYLA ARANAN ÇOBANIN ÖZELLİKLERİ

Çiftliği kurduğu günden beri aradığı özelliklerde bir çoban bulamadığı için 3 ay önce Edirne'de günlük olarak yayınlanan Gündem gazetesine ilan verdiğini anlatan Altunhan, buna rağmen istediği gibi bir çoban bulamadığını bildirdi. Aradığı çobanın öncelikle hayvanları sevmesi ve onun dilinden anlaması gerektiğini ifade eden Altunhan, aynı zamanda bir veteriner hekim gibi gebe bir koyuna doğum yaptırabilmesi, tırnağını kesebilmesi, koyunu kırkabilmesi gerektiğini kaydetti. Altunhan, çobanın koyunlara kötü davranmasının ise kovulma nedeni olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious