Dengir Fırat: "Anayasa çalışması namus borcumuz"

Dengir Fırat:
  • Giriş : 20.04.2008 / 23:37:00

Dengir Fırat Basın Kulübü'nde gazetecilerin sorularını yanıtlıyor:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dengir Fırat Basın Kulübü'nde gazetecilerin sorularını yanıtlıyor:

"Biz Fazilet Partisi ya da Refah Partisi'ni temsil etmiyoruz. Biz 6 yıldır iktidarız ve bu ülkeyi yönetiyoruz. Biz 22 Temmuz seçimleri öncesinde söz verdik. Sözlerimizden biri de 1982 anasayasının değiştirilmesi. Halka verdiğimiz söz doğrultusunda böyle bir hazırlığa girdik. 1982'den bugüne kadar Türkiye'de anasayla ilgili ne tür çalışmalar ve döküman varsa bize gönderin dedik. TOBB baştan sona tamamını oluşturan bir anayasa taslağı hazırlamış, güzel. Barolar Birliği Genel Kurul'undan 1982 anayasasıyla ilgili bir bildiri çıkmış. TÜSİAD yapmış. Siyasi partilere baktım. CHP dahil olmak üzere, altında Baykal'ın imzası olan bir öneri gelmiş. Değiştirilemez denilen giriş bölümünün değiştirilmesi talebinde bulunmuş ve kabul edilmiş. Ama ben her zaman söylüyorum, her yasanın birruhu vardır. Sizin o ruhu değiştirmeniz mümkün olmaz. 1982 anayasasının anti demokratik yapısını üçte birini değiştirerek yok edemezsiniz. Anlayamadığım nokta şu: Anayasanın TBMM'de görüyülmesi için gereken şartalar da Anayasa'da yazıyor.

Anayasa teklifleri, gizli oylamaya tabiidir ve iki kez görüşülür. Barolar Birliği yaptığı zaman hiçbirşey yok. TOBB yaptığı zaman, hay hay. Ama Türkiye'de çoğunluğa sahip olan bir siyasi parti yaptığı zaman, Türkiye'de 20 küsür Anaylasa profesörü var, açık oturumlarda da sayın hocaları izliyorum, kesinlikle değiştrilemez, peki o zaman niye yaptınız? Egemenliği temsil eden üç erkten birisi olan TBMM'nin Anayasayı yapamayacağı şeklinde ne biriyler ne kurumlar emir veremez.

Yargı tabii ki bunu denetleyecektir. Anayasaysa, Anayasa Mahkemesi bunu şekil yönünden inceleyecektir."

Toplumsal uzlaşmayı nereye koyacağız?

"Biz dedik ki bu bir hazırlıktır. Bunu açıklarız, heryere göndeririz, internette sayfa açarız. Her kesim katkı sağlayabilir. Ama benim bir sınırım var. Bu özgürlükler kafadan uydurulmuş şeyler değil. Avrupa İnsan Haklarındaki özgürlükler. Bunlar bizim için asgari şartlardır. Buradaki özgürlükler minumumdur. Daha çok özgürlük diyen fikrini söylesin, koyalım. Bunun aksini düşünenler varsa, herkes demokrat olmak zorunda değil, faşist olabilir, komünist olabilir onu da oturur tartışırız."

Mustafa Balbay: Koca anayasayı türban olarak tartıştırdınız Türkiye'ye. Bu tartışmayı siz yaratmadınız mı?

Dengir Fırat: Hayır biz yaratmadık. Bizim Anayasa taslağımızda açıklama yetkisi olan bendim. Biz hiçbir zaman başörtüsü anayasası olarak algılamadık. Birileri bu anayasaya bir başörtüsü anayasası olarak algılama ihtiyacı hissetti. Bunu ben birçok yerde tartıştım. Mesela Barolar Birliği Genel Başkanıyla bir programda uzun uzun tartıştık. Orada tartışılan böyürtüsüydü. Ben şunu sordum Sayın Soysal'a "Sayın Hocam, Allahınızı severseniz, bunun haricinde başka madde yok mu?" "E dogru" dedi. Bizim taslağımızda başörtüsüyle ilgili değişim yapılmamıştır dedim ama birileri ısrarla 1982 anayasanın babalığını yapabilmek için bunu yaptılar. Mesela eşitlik konusu tartışıldı mı? Cumhuriyet Başsavcısının da uyarılarının benim anlayışıma göre hukuk kurallarına uygun olduğu kanısında değilim. İnanma mecburiyetim de yok. İddianamesini hazırlar, delilerini toplar. Anayasa Mahkemesi kararını verir. İddia ile hükmü birbirine karıştırmamak lazım. Süreci hep birlikte göreceğiz.

Yükseköğrenimde eğitim görme hakkının kısıtlandırımması var düzenlemede, kıyafet yok. Biz yükseköğretim kurumunda bir problem olduğunu görüyoruz. Bir kısım öğrenciler giremiyor. Laiklik devletin hizmet verdiği veya hizmet vermekle görevlendirdiği insanların dini inançlarını yansıtan bir giysi girmemesini gerektirir. Buna katılıyorum. Ama üniversite öğrencisinin felsefi inancını yansıtan birşeyin yasaklanmasının doğru olduğu kanısında değilim. Benim inancım böyle.

Taslak geri çekilmedi. 22 Temmuz öncesinden başlayan olayları arka arkaya dizin. 4-5 ay öncesine gidin. Türkiye krizden krize koştu. Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci, 367 kararı, bu krizin neticesi e-muhtira, erken seçim ve sonrasında gelişen olaylara baktığnız zaman Anayasanın tümünün gündeme getirilmesi imkansız hale geldi, çünkü başka bir gündem oluştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious