Dengir Fırat: DTP'ye randevu verilmeli

Dengir Fırat: DTP'ye randevu verilmeli.12965
  • Giriş : 15.06.2009 / 01:00:00
  • Güncelleme : 15.06.2009 / 00:08:15

Fırat, "Politikalarını beğenip beğenmeme ayrı mesele, görüşmeye açık olmak lazım" dedi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, DTP'nin yasal bir parti olduğunu belirterek, "DTP, vatandaşlardan aldığı oy ile Meclis'e girdi." dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, DTP'nin randevu talebine olumlu yanıt vermesi gerektiğini savunan Fırat, "Ama (randevu) bu, DTP'nin bütün yapmış olduklarını tasvip etmek anlamına gelmez." diye konuştu.

Dengir Mir Mehmet Fırat, Kanal 7'de yayınlanan, Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programına konuk olarak katıldı. Fırat, burada yaptığı konuşmada, Kürt sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bunun Türkiye'deki 71.5 milyon insanı ilgilendiren bir problem olduğunu vurgulayan Fırat, "Türkiye'de 30 yılı aşkın bir çatışma ortamı var. Burada herkese görev düşüyor." dedi. Silahın olduğu yerde konuşabilmenin mümkün olmadığını vurgulayan Fırat, "Ben bunu şuna benzetirim; bir atış poligonunda siz müzakere yapmaya çalışıyorsunuz, bir yandan da atışlar var. Takır takır silahlar konuşuyor. O gürültü içinde siz barıştan bahsediyorsunuz. Bu mümkün değil. Dolayısı ile o silahın bir kere susması lazım. Bu olmazsa olmaz." dedi.

Devletin hiçbir şekilde silah bırakamayacağını kaydeden Fırat, "O zaman devletin devlet olma vasfı ortadan kalkar. O zaman yapacak olan karşı tarafın, yani PKK'nın silahı terketmesi." ifadesini kullandı.

PKK'nın silahı bir kez daha eline almamak üzere bırakması gerektiğini dile getiren Fırat, "Ondan sonra rahatlıkla demokratik yollarla müzakere mümkün." dedi.

Bu süreçte DTP'ye de önemli görevler düştüğünü aktaran Fırat, "MHP, DTP, CHP... Hepimize görevler düşüyor. Bu Türkiye'de, 71.5 milyonu ilgilendiren bir mesele. Akan bu kanın durması lazım. İnsanların artık birbirine ters bakmaması lazım. Bunu yapabilmek için de öncelik, bu silahın susması lazım. Silahı varsa ellerinde Türkiye hudutlarını terk etmeleri lazım." şeklinde konuştu.

"BAŞBAKAN BENCE RANDEVU VERMELİ"

Fırat, AK Parti ile DTP arasındaki randevu krizi ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

DTP'nin yasal bir parti olduğunu ve vatandaşlardan aldığı oy ile Meclis'e girdiğini kaydeden Fırat, şöyle devam etti: "Politikalarını beğenip, beğenmeme ayrı bir mesele. Ama görüşmeye de açık olmamız lazım. Varsa bir talep, bence görüşülmeli. Başbakan da bence randevu vermelidir. Ama bu, DTP'nin bütün yapmış olduklarını tasvip etmek anlamına gelmez. Neye karşı olduğunu, hangi davranışlarının doğru olmadığını, ben şahsen doğrudan doğruya onlarla yapılan konuşmalarda anlatılması gerektiği kanısındayım.

Sizin şu şu hareketleriniz, şu davranışlarınız, hukuk devletine, demokratik bir devlete yakışmıyor. Problem çözmeye yardımcı olmuyor, problemi daha da derinleştiriyor. Dolayısı ile bu tutumlarınızdan vazgeçin, demek sayın Başbakan'ın hakkı. Bir siyasi parti lideri olarak hakkı, aynı zamanda hükümetin başı olarak da hakkı. Ama önce konuşabilmek lazım. Karşıdaki ne diyor, ben ona ne demem lazım. Bir kere bu diyaloğun sağlanması lazım. Belki bugüne kadar sağlanamadı ama ben ümit ediyorum ki en kısa sürede diyalog başlar, bu konuşma başlar. Bunun Türkiye için de faydalı olacağı kanısındayım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*