Dengir Mir Fırat: Ülke mi, Köşk mü derseniz, Gül ülke der!

Dengir Mir Fırat: Ülke mi, Köşk mü derseniz, Gül ülke der!.10695
  • Giriş : 13.08.2007 / 15:25:00

Dengir Mir Fırat, "Eğer Gül 'Ben adayım' derse AK Parti'nin adayı odur. Ama ben sanmıyorum" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı aday veya adaylarını belirlemesi için gözlerin çevrildiği AK Parti'nin ağır toplarından Dengir Mir Fırat, verdiği demeçte "Eğer Gül 'Ben adayım' derse AK Parti'nin adayı odur. Ama ben böyle yapacağını sanmıyorum" diyerek adaylığın sallantıda olduğu sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin cuma günü başlamasıyla birlikte AK Parti içindeki bazı önemli isimler 22 Temmuz seçimi ile ikinci kez tartışma konusu olan Abdullah Gül'ün adaylığı üzerinde fikirlerini kamuoyu ile paylaşmaya başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın yardımcısı ve AK Parti'nin en etkin isimlerinden Dengir Mir Mehmet Fırat, pazar günü Posta gazetesine verdiği röportajda, "Eğer Gül tekrar 'Ben adayım' derse AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı odur. Ama ben böyle yapacağını sanmıyorum" açıklaması ile Gül'ün bu kez parti içinde de bazı engelleri aşması gerektiğinin sinyalini verdi. Fırat, 22 Temmuz'dan daha güçlü çıkan AK Parti'nin gücü kontrol etmesi gerektiğini belirterek, "Gaza fazla basarsanız araba patinaj yapar" dedi.

Gücün kontrolü

Gül'ün adaylığını partinin yetkili organlarınca alınacak kararlar sonucnuda söz konusu olabileceğini belirten Fırat, 22 Temmuz seçimleri ile bazı koşulların değiştiğine de vurgu yaparak, "22 Temmuz seçimleri öncesi Gül'e Cumhurbaşkanı olma görevini AK Parti verdi. 'Görevi tekrar vermeyeceğiz' demiyorum, ama 22 Temmuz seçimi sonrası şartlar değişti" dedi. Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığından vazgeçmesini gücün kontrolü olarak yorumlayan Fırat, röportajında "Unutmayın ki gaza fazla basarsanız araba batinaj yapar" diyerek Gül'ün adaylığı konusunda da gücün kontrolü formülünün uygulanabileceğini akla getirdi. Zemine göre, ortama göre gücün kullanması gerektiğini dile getiren ve parti içi değerlendirmelerde önceliğin Abdullah Gül've verileceğini söyleyen Fırat, "Eğer Gül tekrar 'Ben adayım' derse AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı odur. Ama ben Gül'ü biraz tanıyorsam, böyle yapacağını sanmıyorum."

Köşk mü ülke mi

Gül'e "Yok, olma" dediklerinde aday olmayacağını belirten Fırat, "Abdullah Bey, 'Cumhurbaşkanlığı mı, Ülkem mi?' sorusuna her zaman 'Ülkem için hayırlı olan' der. Koltuk peşinde koşmaz" şeklinde konuştu. İki ay önce Gül'ü aday gösteren AK Parti'nin bugün de aynı şeyi yapabileceğini ancak seçim ile birlikte koşulların değiştiğini ifade eden Fırat, sıkıntılı bir dönemin ardından AK Parti'nin güçlenerek çıktığı söyledi. Güçlendikçe verilen kararların da daha dikkatli alınması gerektiğine işaret eden Fıdat, "Bu görevi tekrar vermeyeceğiz, demiyorum. Ama, artık daha dikkatli düşünmeli ve ince eleyip sık dokumalıyız. Aksi halde gücünüzü dengesiz kullanırsınız" dedi.

Köksal Toptan'ın TBMM başkanlığına seçilmesinde yaşanan uzlaşmaya da değinen Fırat, Abdullah Gül için ise birilerinin uzylaşma istemediğini kaydetti. "Ben falanca adayı istemiyorum" demenin yetirli olmadığını belirten Fırat, "Örneğin dersin ki 'Bu adamın eşi türbanlı o yüzden Cumhurbaşkanı olamaz' Bu bir tercihtir. Saygı duyarım. Bunu bile söylemiyorlar." Gül'ün AK Parti kurucuları arasında yer almasının taraflı davranmasına neden olacağı yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Fırat, "Soruyorum Özal ANAP'ın, Demirel DYP'nin kurucusu değil miydi? dedi.

POSTA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious