Dengir Mir Mehmet Fırat: Anayasa'da Türban olamaz!

Dengir Mir Mehmet Fırat: Anayasa'da Türban olamaz!.10695
  • Giriş : 28.08.2007 / 14:28:00

Dengir Mir Mehmet Fırat: Türbanla üniversiteye girilebilir diye bir madde anayasada yer almaz!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Türbanla üniversiteye girilebilir diye bir madde anayasada yer almaz. Anayasalar yönetmelik değildir. Etek boyu da böyle olacak, türban takılacak ya da takılmayacak diye bir metin olamaz, dolayısıyla böyle bir şey olmayacak" dedi.

AKP Genel Merkezi’nde dün yapılan anayasa komisyonu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Fırat, "Bu eser bizim eserimiz değil. Bizim olmayan esere açıklama hakkına sahip değiliz" dedi. Taslağın eylül sonuda kamuoyuna açıklanacağını kaydeden Fırat, şunları söyledi:

İLK SİVİL ANAYASA

"Mutlak suretle referanduma sunulması temel prensibimiz olacak.. Böylece Türkiye ilk kez sivil bir anayasaya kavuşmuş olacak. Şu andaki taslak bize ait değildir, o arkadaşları (öğretim üyeleri) bağlayan bir taslaktır.

Devlet odaklı olmaktan çok insan odaklı bir anayasa olacak. Yeni yılla birlikte Meclis’e sunmayı hedefliyoruz. Tartışmaların türban konusuna indirgenmesini yanlış buluyorum. Bu bize mal olmadığı sürecede açıklamayı düşünmüyoruz."

Fırat, referandum süreci işleyen 5+5 cumhurbaşkanını halkın seçmesi için düzenlemeyi rafa kaldırmayı görüşeceklerini yönünde mesaj verdi. Fırat, "Referandumun durdurulup durdurulmayacağı konusu hukuki bir tartışmadır. Güven oylamasından sonra bu konu üzerinde yoğunlaşma imkanına sahip olacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious