Deniz aşırı rüşvet önlenemiyor

Deniz aşırı rüşvet önlenemiyor.9986
  • Giriş : 25.06.2009 / 08:58:00

Dünyanın önde gelen ihracatçı ülkelerin bir çoğunun, sınırları ötesindeki rüşveti engellemede yeteri kadar başarılı olamadıkları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Transparency International adlı uluslararası şeffaflık örgütü tarafından yayınlanan rapora göre, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Organizasyonu (OECD) Rüşvet Karşıtı Konvensiyonu'na üye 36 ülke üzerinde yapılan değerlendirmede, sadece dört ülkenin yaptırımları aktif olarak uyguladıkları gözlendi.

Değerlendirilen ülkelerden 11'inde orta derecede uygulama tespit edilirken, 21'inde ise çok az ya da hiç uygulama yapılmadığı belirlendi. Raporda, dengesiz uygulamaların konvensiyonun başarısını engelleyeceği ve tüm ülkeler tarafından yaptırımlar tam olarak uygulanmadıkça, konvensiyonun hüsranla sonuçlanacağı vurgulandı.

Yaptırımları aktif olarak uygulayan dört ülke Almanya, Norveç, İsviçre ve ABD olarak sıralandı. Orta derecede uygulama tespit edilen ülkeler ise Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İtalya, Japonya, Güney Kore, Hollanda, İspanya, İsveç ve İngiltere oldu. Türkiye, çok az ya da hiç uygulamanın olmadığı ülkeler listesinde sayıldı. Bu sınıfta Türkiye'nin yanısıra Avustralya, Kanada, Yunanistan, Bulgaristan, İrlanda ve Güney Afrika da yer aldı.

Raporda, zamanı geçmiş rüşvet kanunları, araştırmaların siyasi olarak engellenmesi, savcılara yeterli ödenek ayrılmaması veya gerekli yetkilerin verilmemesi gibi nedenlerden dolayı konvensiyonun büyük zorluklarla karşı karşıya olduğu ifade edildi. Sınır ötesinde işlenen rüşvet suçlarına dava açılamamasının en önemli nedenlerinden bir tanesinin de 'milli güvenliğin' mazeret olarak kullanılması sayıldı. Uluslararası örgüt ayrıca Çin, Hindistan ve Rusya'yı da konvensiyona üye olmaya çağırdı.

Bu yıl beşincisi yayınlayan '2009 OECD Rüşvet Karşıtı Konvensiyonu Gelişme Raporu', 'uluslararası iş anlaşmalarında yabancı kamu memurlarına rüşvet verilmesiyle mücadele konvensiyonu'nu onaylayan 38 ülkeden 36'sındaki gelişmeleri inceliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*