Deniz Baykal, Başbakan'a bir soru yöneltti

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: "Sayın Başbakan, bu gelişmeler karşısında mahkum oldunuz mu?"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Danıştaya yapılan saldırı konusunda yürütülen soruşturma hakkında hükümetin kamuoyunu bilerek yanıltmaya çalıştığını iddia ederek, "Mahkum olacaksınız demiştir. Soruyorum, Sayın Başbakan bu gelişmeler karşısında mahkum oldunuz mu?" diye konuştu.
CHP Meclis Grubu toplantısında konuşan Deniz Baykal, ilk olarak ekonomide son yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Döviz kurunun yükselmesinden sonra, 'kur böyle mi kalacak yoksa düşecek mi?' sorusunun sorulmaya başlandığını ifade eden Baykal, oluşan döviz kurunun kalıcı olduğunu, hatta kurda yükselme eğilimini olduğunu söyledi. Hükümetin ısrarla 'Bu bir devalüasyon değildir' görüşünü savunduğunu anlatan Baykal, "Bu resmen bir piyasa devalüasyonudur. Hükümete, siyasete, bürokrasiye rağmen ortaya çıkmıştır. Güven ölçüsü sarsılmaya başlamıştır" dedi. Kurdaki artıştan sonra zamların arka arkaya geleceğini savunan Baykal, kalp hastalarına, kolesterol ve kanser ilaçlarına dahi tasarruf tedbiri getirildiğini söyledi.

Danıştay'a yapılan saldırıyla ilgili gelişmeleri değerlendiren Deniz Baykal, soruşturmayla ilgili basının ve kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini ileri sürdü. Bu saldırının bir çete tarafından işlendiğinin açıklandığını ve kendisinin de bu ihanet çetesine hükümet tarafından dahil edildiğini ifade eden Deniz Baykal, Danıştay saldırısından önce Başbakan'ın Danıştay'ın verdiği karar aleyhinde konuştuğunu hatırlattı.

Saldırıyla ilgili emekli subayların çete lideri gibi gösterildiğini, asıl hedefin hükümet olduğunun söylendiğini, bazı bakanların saldırıyı Bab-ı Ali baskınlarına benzettiğini dile getiren Deniz Baykal, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in saldırıdan kısa bir süre sonra 'Sürprizlere hazır olun' dediğini hatırlattı. Deniz Baykal, şöyle konuştu: "Başbakanı kim yanılttı acaba? Ankara polisi mi, İstanbul polisi mi? İyi niyetli hükümet üyelerinin soruşturma sürerken açıklama yapması olacak şey mi? Sorumlu hükümet, bakanlar ve Başbakandır. Başbakan olayı bilerek çarpıtmıştır. Mahkum olacaksınız demiştir. Soruyorum, Sayın Başbakan bu gelişmeler karşısında mahkum oldunuz mu?"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Danıştay saldırısının ardından Genelkurmay Başkanı'nın "Tepki devamlılık kazanmalı" dediğini belirterek, "Toplumun Cumhuriyeti sahiplenmesini söylemiş, 'İşi bize bırakmayın' demek istemiştir" dedi. Laik demokratik cumhuriyetin kurumlar tarafından değil, halk tarafından sorunması, sahiplenilmesi gerektiğini dile getiren Deniz Baykal, kurumların demokrasiye, halkın ise cumhuriyete sahip çıkmasının sağlanması gerektiğnii kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle gelecek seçimlerin olağanüstü önem kazandığını vurgulayan Baykal, erken seçim talebini yineledi. CHP'nin kapılarını merkez sağla açma düşüncesine açıklık getiren Deniz Baykal, bunun bir kimlik arayışı değil, laik cumhuriyete sahip çıkma çağrısı olduğunu söyledi. Baykal, "İçinde laik demokratik cumhuriyeti sahiplenme arzusu olan herkesi çağıracağız. 'Gel vatandaş gel, ne olursan yine gel. Türkiye'ye sahip çıkmak istiyorsan gel' diyeceğiz. Bu kimlik arayışı değil. Bu vatanı kurtarma çağırısı Biz bu vatanı önümüzdeki seçimde sandıkta kurtaracağız. Bu sıradan bir iktidar savaşı değil. Bütün vatandaşlarımı çağırıyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious