Deniz Baykal, Başbakan'a yüklendi

  • Giriş : 21.11.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: "Başbakan'ın 301. Madde ile ilgili oyunu kökünden bozdu" diyerek Başbakan Erdoğan'a yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB'ye de seslenen Baykal, "AB'nin böyle dayatmalarla bir yere varamayacağını anlaması lazım" dedi.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, 301. maddenin ağırlaştırılmasına ilişkin 264 sivil toplum örgütünün aldığı kararla ilgili görüşlerini paylaşmak için bir grup sivil toplum örgütü temsilcisi birlikte CHP Genel Başkanı Baykal'ı ziyaret etti. Sivil toplum örgütü temsilcilerini makamında kabul eden Baykal, AB ile ilgili olarak Türkiye'nin çok ciddi kanunlar ve demokratik çalışmalar yaptığını hatırlatarak, "AB 301. madde değişikliği ile ilgili ısrarını anlamak mümkün değil" dedi. Maddenin İtalya'daki kanunun birebir tercümesi olduğunu vurgulayan Baykal, 301. maddenin Fransa'da çıkarılmış Ermeni Soykırımı Yasası ile bir paralelliğinin sözkonusu olmadığını, 301. maddenin özeleştirel düşüncelerin suç teşkil etmediğine dikkat çekti.

Baykal, AB'nin değişiklik talebine hükümetin sıcak baktığını ancak bunu yapmak için suç ortağı aradığını iddia ederek, "Başbakanın böyle bir sıradan yasa değişikliğini, salt çoğunlukla çıkarılabilecek yasa değişikliğini tek başına yapabilecekken, bir yardımcı arama ihitiyacı içerisine girmesi nerden kaynaklanıyor? Niçin birisinin desteğini istiyor. 'Muhalefet birlikte yapalım' derken, hükümetin oya mı ihtiyacı var? Neyi bekliyordu bizden? Ayıbın sorumluluğunu bize yıkabilmek istiyordu. Bu işi yapmanın utancını bizimle paylaşma ihtiyacı içindeydi. Biz dedik ki 'Hayır biz yokuz' Şimdi hükümet, bunu sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşma ihtiyacı içindedir" dedi.

Bu amaçla hükümetin bir süreden beri sivil toplum örgütleriyle bunu yürütme çabası içerisinde olduğunu ifade eden Baykal, bunun altında Başbakan'ın sivil toplum örgütleriyle demokratik bir paylaşımın değil, bu konudaki sıkıntıyı birileriyle paylaşma ihtiyacının yattığını ileri sürdü. Baykal, ATO'nun yaptığı bu girişimin Başbakan'ın bu oyunu bozduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Sizin bugün yaptığınız, o oyunu tam kökünden bozmaya yönelik bir girişim. 264 sivil toplum kuruluşun imzasını almış ve 'Biz bir değişiklik yapılmasını istemiyoruz. Bir değişiklik yapılacaksa azaltma artır cezasını' demişsiniz. Bu Başbakanı acı gerçeklerle karşı karşıya bırakacaktır. Bu girişime yönelik bir destek alması mümkün değildir. Ne siyasetten alabilecektir ne sivil toplum kuruluşlarından alabilecektir. Yapacaksa tek başına yapacaktır. Yaptığından dolayı 'aferin' alacaksa o aferini bunu kendisine sipariş verenler söyleyecektir. Halkın bunu alkışlaması sözkonusu değildir"

Baykal, 301. madde değişikliğinin Türkiye'nin AB ile ilgili görüşmelerinden hiçbir ilerleme kaydetmeyeceğini belirterek, "Bunlar hep salam dilimi gibi her noktada şunu yap, şunu yap diye bir liste yapılmış. Bunlar toplumda büyük tepki çekiyor. Herkesin oturup bir durum değerlendirmesi yapması lazım. AB'nin Türkiye ile ilişkilerinde kullanacağı uslübu, yapacağı taleplerin içeriğini ciddi bir değerlendirmeye tabi tutmasında yarar vardır. Bu gidiş çok ciddi şekilde AB ilişkisi açısından sıkıntı oluşturur. AB'nin böyle dayatmalarla bir yere varamayacağını anlaması lazım" dedi.

ATO Başkanı Aygün de, Genel Başkan Baykal'ın bu sözleri sırasında araya girerek, "Bizde onun için yapıyoruz zaten" dedi. Baykal, ise "Bir oyunu bozdunuz ama daha engelleyemediniz" diyerek Aygün'e espiri yaptı.

Konuşmaların ardından 'Sayın genel başkan sizden bir alacağım var" diyerek söz alan Toplumsal Düşünce Derneği Başkanı Fethi Bolayır ise 2 yıl önce Toplumsal Düşünce Derneği'nin CHP'nin Meclis'ten çekilmesini talep ettiğini hatırlatarak, "Sizde dedinizki 'zamanı gelince bunu yerine getireceğiz' Şimdi sizden alacaklıyız" dedi. Bunun üzerine gülen Baykal, "Bunlar tartışmalı" diyerek, cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious