Deniz Baykal, Başbakan'ın özür dilemesini istiyor

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mersin'de bir çiftçiyle tartışırken kullandığı dilin, argodan öte küfüre kaçan, küfür ima eden bir dil olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM'de CHP Grup toplantısında konuşan Genel Başkan Deniz Baykal, Başbakan'ın sözlerinin kısmen küfre girdiğini belirterek, "3 noktayla başladı Sayın Başbakan, şimdi kendisine şikayetini söyleyen bir köylünün anasına kadar işi uzattı. Bu hoş bir üslup değil. Başbakan bu üslubu hep garip gurebaya karşı kullanıyor. Büyük işadamlarına, Bush'a Chirac'a taşıdığını görmedik" dedi. Başbakan'ı, bir çiftçiye söylediği sözlerden dolayı eleştiren Baykal, medyada bir grubun, Başbakan'ın söylediği sözlere "halkın dili" diye destek verdiğini kaydetti.

Baykal, şöyle konuştu: "Halkın dili bu değildir. Halkın dili Yunus Emre dilidir. Halkın dili bir terbiye, nezaket ve açık gönüllülük dilidir. Misafirini çorba içmeye çağırır. Misafirini fakirhaneye çağırır. Kimsenin durumunun faturasını ona çıkarmaya kalkmaz. Anlayışlıdır, hoşgörülüdür, sıcaktır, sevecendir. Anadolun'un dili üslubu ortadadır. Bu üslubu halkın dili olarak anlamak kadar yanlış yoktur. Bunu bazı çevreler argo olarak tanımlamaktadır. Bu argo da değildir. Argo ayrı, kendi terminolojisi olan, imaları olan, kendine özgü bir dildir. Bu kaba bir dildir. Bu saldırgan bir dildir. Bu karşısındakini küçümseyen bir dildir. Bu bizim kültürümüze ahlakımıza toplumumuza yakışmayan bir dildir. Kısmen de küfre kaçan bir dildir."

Başbakan'ın bu yakışıksız üslubunu geçiştiremeyeceğini, önce bu saldırıya muhatap olan çiftçiden ve onun annesinden özür dilemesi gerektiğini dile getiren Deniz Baykal, "Türkiye bunu talep etme hakkına sahiptir. Sevgililer Günü'nden geçiyoruz. Böyle bir dönemde Başbakan'ın artık bu alışkanlığını bozması, tepeden bakan üslubundan sıyrılarak bir vatandaşın karşısında özür dileme alicenaplığını göstermesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious