Deniz Baykal, Davutpaşa'daki faciayı yerinde inceledi

Deniz Baykal, Davutpaşa'daki faciayı yerinde inceledi.14560
  • Giriş : 03.02.2008 / 12:47:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 22 vatandaşın hayatını kaybettiği Zeytinburnu'ndaki patlamayı yerinde inceledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal'a CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, CHP'li Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk eşlik etti.

Çevrede yaklaşık yarım saat incelemelerde bulunan Deniz Baykal, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. CHP lideri, olayın çok feci olduğunu kaydederken, patlamanın meydana geldiği binanın adeta bombalanmış gibi göründüğünü söyledi. İstanbul halkına geçmiş olsun dileklerini ileten ve ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Baykal, "Bu olaydan gerekli dersleri çıkarmak lazım. İstanbul gibi bir metropolde bunun olması çok ciddi bir ihtardır. Kurallara aldırmamaya göz yumarsanız bir gün gelir kurallar intikamını en acı şekilde alır. Burada kural ihlalini yapanlar değil, masum vatandaşlar cezasını çekiyor. Anayasa'yı da, Belediyeler Yasası'nı da ihmal etmeyeceksin. Tuzla'da zehirli variller ortaya çıktı cezasını oradaki vatandaşlar ödedi. Zeytinburnu'nda, Bahçelievler'de binalar çöktü, yine olan masum vatandaşlara oldu. Acı olaylardan sonuçlar çıkarmak lazım. Bu gidişe dur demeliyiz." diye konuştu.

Olayın sorumlularını bir kenara bıraktığını anlatan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, çevredeki benzer işyerlerinin acilen tespit edilmesini ve gerekli işlemlerin yapılmasını istedi. Baykal, bir gazetecinin "Başkan Kadir Topbaş vatandaşların bu tip işyerlerini ihbar etmesini istiyor, siz bu sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusuna ise şu karşılığı verdi: "Buradaki işyerlerinin ruhsatsız olduğunu vatandaşlar ihbar etmiş. Kaldı ki ihbar etmeseler ne olur? Her şeyden sen sorumlusun. Hükümet vatandaşa sahip çıkmalı ve vatandaşa sorumluluk yıkılmamalı. Onlar muhalefetin elinden belediyeleri nasıl bölerek alırızın derdindeler. Belediyeleri bölersek nasıl kazançlı çıkarız diye düşünüyorlar. Belediyeleri böleceğiz diyorlar, ama bununla ilgili çalışma yapılmadı. Böyle halka hizmet edilmez." Baykal, Başbakan Erdoğan'ın kendisine yönelik eleştirileri ile "başörtüsü" tartışması konusundaki soruları "yeri değil" diyerek cevapsız bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious