Deniz Baykal, Erdoğan'ın sözlerini çarpıttığını iddia etti

Deniz Baykal, Erdoğan'ın sözlerini çarpıttığını iddia etti.11273
  • Giriş : 15.02.2008 / 13:53:00
  • Güncelleme : 15.02.2008 / 13:59:51

CHP lideri Deniz Baykal, yanlış anlaşıldığı belirtti: "Menderes'i kastetmedim"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP lideri Baykal, Erdoğan'ın sözlerini çarpıttığını, o sözlerle Menderes'i kastetmediğini söyledi. Peki Baykal kimi kastetmişti?

Milliyet Gazetesi yazarı Fikret Bila köşe yazısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasında CHP lideri Deniz Baykal'ın, Adnan Menderes'in asılmasını kastederek, kendisine "idam sehpası"nı gösterdiğini öne sürdü. CHP lideri Baykal ise Erdoğan'ın sözlerini çarpıttığını, kendisinin Menderes'i değil Talat Aydemir'i kastettiğini söyledi.

Fikret Bila'nın yazısı şöyle:

"Deniz Baykal, Anayasa Değişikliği tartışmaları içinde gerçekten Adnan Menderes'in idam edilmesini anımsatarak, Erdoğan'a "Sizin de akıbetiniz böyle olur" mesajı mı verdi?

CHP lideri Baykal'a dün bu soruyu yönelttim. Kesin bir dille yalanladığı gibi Başbakan Erdoğan'ı da sözlerini çarpıtmakla, saptırmakla eleştirdi.

Tam aksine

Baykal, bu konuyu şöyle izah etti:

"Bana gazeteciler, TBMM kulisinde yeni bir anayasa yapmanın koşullarını sordular. Ben de yeni anayasa yapmanın yollarını anlattım. Yeni anayasa şöyle hallerde yapılır dedim:

1 Ülke işgal edilmiştir. Milli mücadele verilir. Ülke işgalden kurtarılır. Bayrak başkente dikilir ve bir anayasa yapılır. Bizim Kurtuluş Savaşı'mızdan sonra yapıldığı gibi...

2Askeri ihtilallerden sonra yeni anayasalar yapılmıştır. Eğer askeri müdahale başarılı olursa yeni bir anayasa yapılır. Nitekim Türkiye'de iki defa böyle yapıldı. Eğer ihtilal girişimi başarılı olmazsa o zaman da o girişimi yapanlar bedelini öderler. Nitekim, Türkiye'de bu da yaşanmıştır. Ben Talat Aydemir olayını kastederek, bu örneği vermiştim. Yoksa, iktidardaki idarenin devrilmesi ve idamlar yapılmasını değil. Merhum Adnan Menderes olayını anımsatmak aklımın ucundan bile geçmedi. Bırakın böyle bir olayı anımsatmayı, tasavvur bile etmem. Tam aksini söyledim. Ama bu sözlerim çarpıtıldı, saptırıldı. Başbakan da bunun üzerinden aynı saptırmayla konuştu.

3Yeni anayasa yapmanın bir yolu da mevcut Meclis'in, yeni anayasa yapma kararı alması ve bunun için bir kurucu meclis oluşturulmasını kararlaştırmasıyla olur, dedim. TBMM böyle bir karar alır. Kurucu Meclis seçilir. O yeni bir anayasa hazırlar. Bu arada normal Meclis görevini sürdürür. Yapılan anayasa referanduma sunulur, kabul edilirse yeni anayasa yapılmış olur. Benim söylediğim budur."

Aydın Menderes'i aradım

Baykal, rahmetli Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'i de dün telefonla arayarak olayı izah ettiğini söyledi ve şu bilgiyi verdi:

"Aydın Menderes Bey'i dün aradım. Olayı ve söylediklerimi aynen böyle izah ettim. Yanlış anlaşılma olmasın, sizi üzmek istemem, dedim. O da olgunlukla, zaten benden böyle bir anımsatma beklemediğini, ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu tahmin ettiğini söyledi."

"Kimse çarpıtmasın"

Baykal, bu konunun Başbakan Erdoğan tarafından istismar edildiğini ve hemen bir mağduriyet edebiyatına yöneldiğini de belirtti ve şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu sözlerim gazetelere çarpıtılarak yansıtıldı. Sanki ben ihtilalden, idam sehpasından, Menderes olayından söz etmişim gibi. Başbakan da aynı çarpıtmayı, saptırmayı kullandı. Oysa ben tam aksini söyledim. Yeni anayasanın demokratik yoldan nasıl yapılabileceğini de anlattım. Ne askeri müdahale ne idam sehpası aklımın ucundan bile geçmedi, geçmez."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious