Deniz Baykal, Ergenekon savcısına tepki gösterdi

Deniz Baykal, Ergenekon savcısına tepki gösterdi.16231
  • Giriş : 25.03.2008 / 16:55:00
  • Güncelleme : 25.03.2008 / 17:07:56

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında Ergenekon operasyonuna kızdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yapılacak anayasa değişikliğinin, sıradan bir Anayasa Değişikliği değil; Anayasayı tebdil ve tağyir etme girişimi olduğunu savunarak, ''Anayasa değişikliği paketinin oylaması, laikliğin oylaması olacaktır'' dedi.

Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, yapılması düşünülen anayasa değişikliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anayasayı değiştirerek, AK Parti hakkında açılan kapatma davası girişimini etkisiz kılma çabasıyla karşı karşıya olduklarını belirten Baykal, bu değişikliğin, sadece AK Parti'nin kendisini kurtarma sonucunu doğurmayacağını söyledi.

Baykal, başlayan bir yargı sürecini boşlukta bırakmak için anayasa değiştirmenin, aklın, mantığın ve sağduyunun kabul edemeyeceği bir şey olduğunu, Türkiye'de ise bunun denendiğini savundu.

Anayasanın 138. maddesine işaret eden Baykal, davayı etkilememek için konuşmanın yasak olduğunu anımsattı. Baykal, Anayasanın, bunu içine sindirebileceğini, doğal karşılayabileceğini düşünmenin mümkün olmadığını bildirdi.

Baykal, anayasa değişikliğiyle, sadece AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin yargı sürecinin askıya alınmayacağını, Anayasadan, laiklik ilkesinin ihlal edilmesi halinde, yaptırım uygulanmasının çıkarılacağını öne sürerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Anayasamızın dişini çekeceklerdir. Anayasamızın laiklik konusundaki kararlılığının uygulanabilirliğini ortadan kaldıracaklar, laiklik ilkesinin içini boşaltacaklardır. Bu değişiklik yapıldıktan sonra, laikliği ihlal eden bir siyasi parti hakkında yaptırım talep edilmesi, laikliği ihlal edenlerin iznine bağlanacaktır. Anayasanın laiklik konusundaki duyarlılığını ortadan kaldıracaktır. Türkiye, artık Anayasayı, laiklik ilkesini ihlal eden bir siyasi kuruma karşı seyirci kalmak durumunda olacaksa, Anayasanın değiştirilmesi dahi teklif edilemez o maddesinin hiçbir değeri, anlamı kalmayacaktır. Düşünülen mini paketin, sıradan bir Anayasa Değişikliği olmanın ötesine geçmiştir. Bu düşünülen mini paket, sıradan bir Anayasa Değişikliği değildir. Bu Anayasayı tebdil ve tağyir etme girişimidir. Bu yapılırsa, o Anayasa bildiğiniz anayasa olmayacaktır, Anayasa tağyir edilmiş, başkalaştırılmış, tebdil edilmiş, dönüştürülmüş olacaktır. Herkes aklını başına alsın.''

Baykal, ''Türban çok önemli gelişmelere yol açar'' dediğini anımsatarak, ''Bunun üzerine Başbakan, kimlerle paslaşarak, bunu söylediğimi sordu. Anayasayı, Türkiye'nin siyasi tarihini bilen herkes, o girişimin önemli sonuçlar doğuracağını görür. Görmemek için belki de sadece Başbakan olmak gerekir'' dedi.

Baykal, kimseyle paylaşmadan ve paslaşmadan, mini Anayasa Değişikliği paketinin çok önemli gelişmelere yol açacağını söylediğini kaydetti.

Baykal, Anayasa Değişikliği paketinin oylamasının, laikliğin oylaması olacağını öne sürdü.

Ergenekon soruşturmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Baykal, bu sürecin bir an önce netleştirilmesini, herkesin sorumluluğunu üstlenerek, bildiklerini delilleriyle ortaya koymasını istedi. Baykal, kimsenin, ülkeyi, sisleme, suçlama dönemine getirmeye hakkı olmadığını dile getirerek, ''Kim ne yaptıysa, ortaya konulmalı, yapanların hakkında da yargı organı gelmelidir. Buna biz de destek olmaya hazırız'' diye konuştu.

''Bu bir bomba, nerede patlar, kime yönelir, önümüzdeki dönemde göreceğiz'' diyen Baykal, yapılan açıklamaların kaygıları arttırdığını söyledi. Baykal, olayın artık deşifre edildiğini, bağlantıların, ilişkilerin görüldüğünü kaydetti.

CHP lideri, Ergenekon Soruşturması kapsamında yaşananları değerlendirirken, ''Öyle olaylar darbeden sonra olurdu ama demokrasi işlerken ilk kez böyle bir uygulamaya tanık oluyoruz. Darbeden sonra başvurulan yöntemlere şimdi başvuruluyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious