Deniz Baykal, "İçimize sinecek bir aday istiyoruz" dedi

Deniz Baykal,
  • Giriş : 04.08.2007 / 22:23:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, cumhurbaşkanlığı konusundaki endişelerini dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, ''Meclis Başkanlığı için adaylar çıksın, görelim. Bize ihtiyaç kalmadan, uygun, içimize sindirebileceğimiz bir adayın çıkacağını umut etmek istiyorum. Katkı vereceğimiz bir aday olursa, içtenlikle destekleriz'' dedi.

Baykal, TBMM kulisinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın andiçmesini beklerken, gazetecilerle sohbet etti.

Deniz Baykal, Erdoğan'ın andiçmesini izlemek istediğini, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de andiçmesinde Genel Kurulda bulunmayı arzuladığını söyledi.

Meclis Başkanlığı seçiminde CHP'nin aday çıkarıp çıkarmayacağının sorulması üzerine Baykal, öncelikle çıkan adayları görmek istediklerini vurguladı. Baykal, ''Adaylar çıksın görelim. Bize ihtiyaç kalmadan, uygun bir adayın, içimize sindirebileceğimiz bir adayın çıkacağını umut etmek istiyorum. Katkı vereceğimiz aday olursa, içtenlikle destekleriz'' diye konuştu.

DSP'lilerin CHP'den istifasına ilişkin değerlendirmesinin istenmesi üzerine Baykal, her ayrılığın hüzün verici olduğunu ifade etti.

CHP Genel Başkanı Baykal, gazetecilerin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığının devam ettiğini belirtmelerine, karşılık vermedi. Baykal, cumhurbaşkanlığı konusunda AK Parti'nin kararını beklediklerini, yeni dönemde gelişmelere bakarak karar vereceklerini dile getirdi.

-''RODOS'A YÜZERİM'' AÇIKLAMALARINA AÇIKLIK GETİRDİ-

Baykal, bir soruyu yanıtlarken, andiçme töreninin rutin bir olay olmaktan çıkartılması gerektiğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Baykal, yeni dönemi içtenlikle sahiplenerek, iyi bir başlangıç yapmaları, güvensizlik, umutsuzluk ve gerilimin olmaması gerektiğini dile getirdi. Baykal, Türkiye'nin uyum ve uzlaşma içinde bütün kritik aşamalardan geçmesi gerektiğini vurgulayarak, bu konuda katkı yapmayı istediklerini, iyiniyetli ve yapıcı bir yaklaşım göstereceklerini belirtti.
Bir gazetede yer alan ''Seçimi kazanamazsam Rodos'a kadar yüzerim'' şeklindeki ifadelerine de açıklık getiren Baykal, bunu, şarta bağlı olarak değil, ''kendisiyle dalga geçmek'' amacıyla söylediğini kaydetti.

''Artık bu haber nedeniyle seçimden sonra bile Antalya'da yüzemeyeceğim'' diyerek espri yapan Baykal, haberi yapan gazeteciden bu ifadesinin espri olduğuna yönelik bir düzeltme beklediğini söyledi. Baykal'ın konuşması sırasında haberi yapan gazeteci de kuliste Baykal'ın yanına geldi ve bunun espri olduğunu haberde belirttiğini söyledi.

Ankara'daki su kesintilerine de değinen Baykal, gazetecilere susuzluktan etkilenip etkilenmediklerini sordu.

Baykal, oturduğu evde su deposu bulunduğunu ancak hidrofordan kaynaklı bir sorun yaşadığını belirtti. Baykal, su kesintilerinin, plastik ve tanker gibi bir çok sektörü de geliştirdiği esprisini yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçime katılım oranının yüzde 100 olması halinde, AK Parti'nin oy oranın yüzde 55.4 olacağına yönelik açıklamalarına atıfta bulunan Baykal, gazetecilerden, ''CHP'nin oy oranı yüzde kaç artırırdı'' diye sordu.

Gazetecilerin yaklaşık yüzde 25 olacağını söylemesi üzerine Baykal, oy oranının değişmeyeceği yanıtı verdi ve gazetecilerden biraz daha matematik çalışmasını istedi.

-''SENDEN ÖNCE YEMİN EDECEĞİM''-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Genel Kurul Salonundan çıkarak, kuliste çay içti. Bir gazetecinin, ''DTP'li Ahmet Türk ile tokalaşmanız birinci sayfaya fotoğraf olacak'' demesi üzerine Bahçeli, gülümseyerek, başını, ''evet'' anlamında salladı.

MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, MHP milletvekillerinin, Bahçeli'nin andiçmesine kadar Mecliste olacaklarını belirtti. Bunun üzerine Bahçeli, yeminin plakaya göre değil, harfe göre yapıldığını anımsatarak, ''Zaten ben senden önce yemin edeceğim'' diyerek espri yaptı.

Bahçeli'nin kuliste oturduğu sırada eski başbakanlardan, Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz da çay ve sigara için kulise çıktı. Bahçeli ve Yılmaz, uzaktan selamlaştılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious