Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu'na ders verdi!

Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu'na ders verdi!.12855
  • Giriş : 20.02.2009 / 20:40:00
  • Güncelleme : 20.02.2009 / 20:48:07

Deniz Baykal, Sevigen'e sahip çıkarken Kılıçdaroğlu'na da dürüstlük dersi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP lideri Deniz Baykal, bazı ticarî işlerde aracılık yaptığı iddia edilen Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen'e sahip çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Gereğini yapmalı." diyerek istifaya çağırdığı Sevigen'in ayıp bir iş yapmadığını savundu. Ardından Kılıçdaroğlu'na dürüstlük dersi verdi: "Dürüstlük, her suçlamanın yanında yer alarak, suçlama korosuna katılarak güvence altına alınamaz."

Baykal, NTV'nin canlı yayınında Mehmet Sevigen'e ilişkin suçlamaları değerlendirdi. Kamuoyuna yansıyan suçlamaların haksız olduğunu belirten Baykal, olayın Şaban Dişli olayına benzemediğini ileri sürdü. Baykal, "Görevden ayrılsın, diyorlar. Neden ayrılacak? Olayı herkesin iyi anlaması gerekir. Bir imar yolsuzluğu tablosuyla karşı karşıya değiliz." diye konuştu. Yasalara göre ortada suç teşkil eden bir durum olmadığını belirten CHP lideri, şöyle devam etti: "Arsa sahibinin tamamen ticarî bir teklifi söz konusudur. Mehmet Sevigen'in de buna ilgi gösterdiği, bu ticarî ilişkiye açık durduğu görülmüştür. Alanla satan arasında işgüzarlık yapmış, teklife de ilgi duymuş. Bu yolsuzluk değil, ama 'uygun mu?' derseniz, benim anlayışıma göre uygun değildir. Ticarî ilişkilere girilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Ama bunun bir yolsuzluk gibi takip edilmesi de mümkün değil."

Kılıçdaroğlu'na 'dürüstlük' dersi

Kimsenin Mehmet Sevigen'i linç etmeye kalkışmamasını isteyen Baykal, bu konuda bir gazetenin sistematik bir yayın yaptığına dikkat çekti. Mehmet Sevigen'in bazı adaylardan para talep ettiğine dair iddiaların ispatlanmadığını hatırlatan Baykal, ortada ispat olmadığını belirtti. Bu sebeple Sevigen'in istifasını istemenin ona karşı haksızlık olacağını vurguladı. Baykal, bu konuda Sefa Sirmen örneğini verdi: "Sirmen de Yuvacık Barajı'yla ilgili suçlandı. Ancak dokunulmazlığı kalkınca aklandı. Eğer o iddiaları ciddiye alsak Sirmen'i siyasetin dışına atmış olacaktık. Şimdi Kocaeli'nde başkan adayımız." Baykal, parti içi muhaliflerin Sevigen'in istifa etmesine ilişkin taleplerini "Parti içi tartışmalara böyle olayları alet etmek kadar yanlış bir şey yok. Hepimiz vicdanımızda olayları tam inceledikten sonra bir karara varmalıyız." şeklinde değerlendirdi. "Sevigen, gereğini yapmalı" diyen Kılıçdaroğlu'nu da eleştirdi. CHP lideri, "Dürüstlük, her suçlamayı, bunun yanında yer alarak, suçlama korosuna katılarak güvence altına alınamaz. Ne var ne yok, o ayrımı yapmak gerekir. O ayrımı yaparsak hem dürüstlüğü güvenceye alırız hem de yıpratma, intikam çabaları ya da siyasî hesaplaşmaları oraya taşımayız." ifadelerini kullandı.

Sevigen'in yaptığı işin yasak olmadığını ama uygun da olmadığını anlatan Baykal, parti olarak 'kitlesel' kampanyalara teslim olmayacaklarını belirtti. Baykal, bundan sonra nasıl bir tavır izleyeceğine ilişkin soruya şu karşılığı verdi: "Olayı tüm boyutlarıyla inceliyorum. Özel bir duygunun esiri değilim. Her ciddi belge beni ilgilendirir. İspatlayın, gereğini yapalım."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*