Deniz Baykal, Köksal Toptan'ın sözünden rahatsız oldu

Deniz Baykal, Köksal Toptan'ın sözünden rahatsız oldu.11397
  • Giriş : 16.02.2008 / 23:47:00
  • Güncelleme : 16.02.2008 / 23:51:58

Baykal, Toptan'ın sözünden rahatsız oldu: "Osmanlı'yı överek laiklik güçlenmez."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin başörtüsüyle ilgili çabalarını istikrarsızlık girişimi olarak nitelendirirken, projenin fiyaskoyla sonuçlandığını savundu.

Baykal, üniversitelerin mevcut haliyle parlamentonun kararlarını uygulamayacağına işaret ederken, peşinde oldukları değerin, Osmanlı değil Cumhuriyet laikliği olduğunu belirtti.

CHP Lideri Baykal, Prof.Dr. Sadun Aren'in "2007 Mülkiye Büyük Ödülü" ne layık görüldüğü törene katıldı. Aren'in kurucularından olduğu ÖDP'nin Genel Başkanı Ufuk Uras ve eski bakanlardan Mümtaz Soysal'ın da iştirak ettiği törende çok sayıda öğretim üyesi hazır bulundu.

Aren'in rahatsızlığı nedeniyle yer almadığı ödül törenine verilen arada gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Baykal, başörtüsüyle ilgili yasal ve anayasal değişiklikler hakkında yorumlarda bulundu.

Gazetecilerin, TÜSİAD'ın başörtüsü tartışmalarının siyasi istikrarsızlığa yol açtığı yönündeki sözlerine ilişkin görüşlerini sorması üzerine Deniz Baykal, parlamentodaki değişikliklere ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararın Başbakan Erdoğan'ı kaygılandırdığını ileri sürdü. Başbakanın yüksek mahkemenin tutumlarına yönelik endişesinin olduğunu savunan Baykal, Hükümetin ve Erdoğan'ın baştaki kararlılığının kaybolduğunu iddia etti. CHP Genel Başkanı, "İlk olarak Anayasa değişiklikleri ile yasal değişikliği paket halinde gündeme getireceklerdi. Türkiye'yi ayağa kaldıran, geren ve kutuplaştıran; dünyadaki yerini tartışmalı hale getiren teşebbüsün ülkeye kazandırdıklarını sorgulamalıyız." diye konuştu.

Yasal düzenlemeyi üniversitelerin uygulamayacağı yönünde üniversitelerin görüş beyan ettiklerine işaret eden Baykal, anayasal değişikliklerin yürütmeye yansımayacağına dikkat çekti. Baykal, AK Parti iktidarının siyasi istikrarsızlık girişimi olarak gündeme getirdiğine temas ederken, teşebbüsün tek bir sözle çözülemeyeceğinin görüldüğünü belirtti. CHP Lideri, projenin fiyaskoyla sonuçlandığını kaydederek, iktidarın süreci yönetememesinden yakındı.

"TÜRKİYE'DE LAİKLİK TEHDİT ALTINDA"

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın Osmanlı'dan bu yana halkın laikliği benimsediği yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de Baykal, Türkiye'de laikliğin tehdit altında olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı, "Peşinde olduğumuz Cumhuriyet laikliği, Osmanlı laikliği değil. Osmanlı'yı överek laikliği güçlendiremeyiz." şeklinde konuştu.

Toptan'a göndermede de bulunan CHP Lideri Baykal, söz konusu ifadeler laikliği tahrip etmek isteyenlerin ekmeğine yağ süreceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious