Deniz Baykal, Köşk için Erdoğan'ın ziyaretini bekliyor

Deniz Baykal, Köşk için Erdoğan'ın ziyaretini bekliyor.10357
  • Giriş : 27.07.2007 / 14:03:00
  • Güncelleme : 27.07.2007 / 14:17:44

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesi yaptığı 'Cumhurbaşkanı için uzlaşma ararız' sözü hala geçerliyse Erdoğan'ın ziyaretini bekliyorum'' dedi. Baykal, ''Eğer Başbakan buna açık olursa isimde de katkıda bulunuruz'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı tartışmaları alevlenirken CHP lideri Baykal parti genel merkezinde kameraların karşısına geçti.

Baykal iktidarın Cumhurbaşkanı seçerken zorlanmayacağını belirterek, "Seçme bakımından bir zorluk olmayacaktır. 3'üncü ya da 4'üncü turda adaylarının seçilebilmesi için gerekli oyu sağlayabileceklerdir" ifadesini kullandı.

MHP'nin "kimin aday gösterildiği önemli değildiir" anlayışına atıfta bulunan CHP lideri, "Ancak seçilecek olan T.C. cumhurbaşkanıdır, o zaman iktidar 'ben bunu diğer muhalefet partileriyle de konuşarak istişare etmek zorundayım' demek zorundadır" şeklinde konuştu.

Baykal, "Sayın Başbakan beni uzlaşı için ziyaret edeceğini söylüyordu. Bu ziyaretini bekliyorum" dedi.

CHP lideri sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanlığı konusunu müzakere etmek için gelecekse, bundan memnuniyet duyarız ve buna katkı yaparız. Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye'de bir uyum, kaynaşma ve başlangıç olmasını sağlamak için üzerimize düşeni yerine getiririz."

Baykal, Erdoğan ile ortak bir isim üzerinde anlaşmaları durumunda Meclis Genel Kurulu'na gireceklerinin de altını çizdi.

"Geçen parlamentoda üzücü olaylar yaşandı"

Geçen dönem parlamentoda üzücü olaylar yaşandığını hatırlatan Deniz Baykal, "Geçen dönem parlamentoda üzüntü verici olaylar yaşandı. Bunların altında uzlaşma ihtiyacının iktidar tarafından reddedilmesi yattı. Bu yaklaşım geçen defa bir krize neden olmuştur ve Cumhurbaşkanı seçilememiştir. Bu yanlış olmuştur ancak zorunlu değildi, bunu aşmak mümkündü. Beklenen Sayın Başbakan'ın şimdi ifade ettiği uzlaşma yaklaşımını o zaman benimsemesiydi" ifadesini kullandı.

CHP artık belirleyici değil

Yeni parlamento aritmetiğinde CHP'nin tavrı tek başına belirleyici değil. Toplantı yeter sayısı için 367 milletvekilinin Meclis Genel Kurulu'nda bulunması gerektiğinde CHP Gül'e destek vermese bile MHP'nin salonda bulunması seçimin yapılabilmesi için yeterli olacak.

Bu kritik noktada kritik açıklamayı dün MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli Milliyet gazetesinden Fikret Bila'ya yaptı ve tartışmalara noktayı koydu.

Bahçeli, "Eğer konu 367 açısından değerlendiriliyorsa, MHP cumhurbaşkanlığı seçiminde orada olacaktır. AKP'nin uzlaşma aramasına gerek yok. İstediklerini aday gösterebilirler. Adayının kim olacağı bizi ilgilendirmez" dedi.

MHP'nin bu açıklamasıyla top AKP'ye geçmiş oldu. Artık AKP kimi aday olarak belirlerse belirlesin MHP seçim sırasında Meclis'te olacak.

Büyük olasılıkla bağımsız seçilen DTP'liler de salonda olacak ve AKP'nin adayı parti içinde başka bir denge ortaya çıkmazsa üçüncü turda Cumhurbaşkanı seçilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious