Deniz Baykal, kurmaylarını kızdırdı!

Deniz Baykal, kurmaylarını kızdırdı!.10635
  • Giriş : 10.01.2009 / 17:00:00
  • Güncelleme : 10.01.2009 / 16:45:54

Baykal'ın Ergenekon sanıklarını 'Cumhuriyet'le hesaplaşma' olarak nitelemesi eski kurmaylarını kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzun yıllar CHP genel başkan yardımcılığı yapan İnal Batu, Baykal'ın avukatlıktan vazgeçmesini istedi; "Hukuku siyasete alet etme" çağrısında bulundu. CHP'de Parti Meclisi (PM) üyeliği ve milletvekilliği yapan Esat Canan, eski genel başkanının talihsiz bir tutum içinde olduğunu savundu. Canan, "Baykal'ın olay karşısındaki feryadı, Ergenekon dalgalarının ona da uzanacağı ihtimaline işaret ediyor." dedi.

ERGENEKON'U SİYASALLAŞTIRDI

Ergenekon terör örgütüne yönelik soruşturma sürecinde savcılara ağır ithamlarda bulunan Baykal, yargıyı siyasete alet etmekle suçlanıyor. Bir dönem CHP'de önemli görevler üstlenmiş isimler bu duruma tepkili. Baykal'ın hukuki sürece saygı duyması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı İnal Batu, Baykal'ın Ergenekon davasının siyasallaşmasına yol açtığına işaret ediyor. Siyasetçilerin bu süreçte yargıyı rahat bırakmaları gerektiğini kaydeden Batu, "Sayın Baykal, sanıkların avukatlığına soyundu. Ne yazık ki siyaset ile hukuk birbirine karıştırılıyor. Artık yargının rahat bırakılması gerekir. Ergenekon konusu siyaset konusu yapılmamalı." diye konuşuyor. Batu, bu süreçte tüm siyasi partilerin uzlaştırıcı olması ve halkın kamplara bölünmesini önlemeye çalışması gerektiğini dile getiriyor.

"TALİHSİZLİK"

CHP'nin eski PM üyesi Esat Canan, Baykal'ın tutumunu 'talihsizlik' olarak tanımlıyor. Baykal'ın Ergenekon sanıklarını sahiplenmesinin yanlış olduğunu belirten Canan, CHP liderinin geçmiş yıllarda derin devlet oluşumlarının içinde olan kişilerin ortaya çıkarılması yönünde söylemleri olduğunu hatırlatıyor. Gelinen süreçte, Baykal'ın farklı bir düşünce içine girdiğini anlatan Canan, şöyle devam ediyor: "Ergenekon meselesi yargıya intikal etmiştir, yargı bu işi çözmeye çalışmaktadır. Yargı süreciyle ilgili bir şey söylemek doğru değil. Herkesin yargıya saygı duyması gerekir. Türkiye'nin bu tür yasadışı oluşumlardan kurtulması için herkes bir gayret içindeydi. Herkes bağırsakların temizlenmesini istiyordu. Şimdi yargıya yardımcı olunmalı." Canan, Ergenekon davasının CHP'ye uzanabileceği yönündeki endişelere katıldığını da belirtiyor. Canan, şu ifadeleri kullanıyor: "Baykal'ın son zamanlardaki tehditvari konuşmaları, bir soru işareti olarak ortaya çıkmakta. Bu söylemi, Ergenekon'un dalgalarının yükselerek, genişleyerek kendisine de uzanma ihtimalini gösteriyor. Bu kadar feryat etmesi, buna işarettir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*