Deniz Baykal, Lagendijk'ın eleştirilerine sert çıktı

Deniz Baykal, Lagendijk'ın  eleştirilerine sert çıktı.9611
  • Giriş : 06.05.2008 / 17:42:00
  • Güncelleme : 06.05.2008 / 17:47:16

Baykal'dan Lagendijk ın 'tehdit savuracağına çözüm üret' sözüne yanıt: "Onlar Türkiye'nin tarihini bilmez"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk’ın kendilerine dönük eleştirilerine sert çıktı ve “Herkes haddini bilsin” dedi.

Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk’ın bir konferansta söylediği, “AKP’den başka Türkiye'de AB'yi isteyen parti yok. CHP bu konuda tam bir felaket. Bir sosyal demokrat olarak CHP’den utanç duyuyorum” sözlerine yanıt verdi.

Türkiye’nin AB ile ilişkisini, Türkiye’nin ve AB’nin ilan edilmiş resmi hedeflerine uygun bir çerçevede sürdürülmesi anlayışı içinde olduklarını ifade eden Baykal, şunları söyledi:
“Geldiğimiz noktada AB’nin sorumlu yöneticilerinin şunu çok iyi bilmesini istiyorum. Bugün geldiğimiz aşamada Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde en büyük sorunu AB adına Türkiye’ye gelip ileri geri konuşan siyasetçiler yapmaktadır. Önce bunu herkesin çok iyi anlaması lazım. Bu konuşmaların Türkiye’de anlayışla karşılanması mümkün değildir. AB yöneticileri derhal bu konuyu ciddiye almalıdırlar. Ne söylediğini bilmez insanlara Türkiye’yi anlatmalıdırlar.

-KULAKTAN DOLMA BİLGİLER-

Bunlar, Türkiye’yi bilmezler, ülkenin tarihini bilmezler. Türkiye’nin büyük modernleşme mücadelesinin 80 yıldır neye dayanarak, ne şekilde yürütüldüğünü bilmezler. Türkiye’de demokrasinin hangi tehditlere ne zaman nasıl maruz kaldığını o tehditler karşısında Türkiye’nin nasıl demokrasiyi kendi çabasında tekrar devreye soktuğunu bilmezler. Laikliği bilmezler, Cumhuriyeti bilmezler. Türkiye’ye gelirler, kulaktan dolma yarım yamalak bilgilerle onun bunun yönlendirmesiyle en hassas konularda en ağır ithamları söylerler geçerler. Olmaz. Böyle ilişki götürülmez. Doğru yaklaşım değildir. Herkes aklını başına alsın.”

ANKA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious