Deniz Baykal, Önder Sav'ın sözlerine sessiz kaldı

Deniz Baykal, Önder Sav'ın sözlerine sessiz kaldı.15065
  • Giriş : 24.05.2008 / 22:43:00

Deniz Baykal, Önder Sav'ın Hz. Muhammed'e saygısız sözlerinden sonra bugün de sessiz kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kadıköy'de açılışa katılan Baykal, özür dilemek yerine Türkiye'de herkesin ibadet etmekte ve inancını sonuna kadar yaşamakta özgür olacağını söyledi. Baykal, "İnançlar, din ve iman, herkesin özgürlük alanı. Herkes istediğine inanmakta, ibadet etmekte, inancını sonuna kadar yaşamakta özgür olacak. Türkiye'de nüfusumuzun ezici çoğunluğu Müslüman. İslamiyet'in en güzel yaşandığı ülkelerden birisi Türkiye. Öyle olmaya da devam edecek. Bu konuda hiç kimsenin kuşkusu yok" şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kozyatağı Kültür Merkezi ve Kadıköy Belediye Meclis binasının temel atma törenine katıldı. Temel atma töreni öncesi vatandaşlara seslenen Baykal, konuşmasının tamamını hükümeti eleştirmeye ayırdı. AK Parti hükümetinin iktidara gelmesinin ardından Türkiye'de işlerin iyi gitmediğini savunan Baykal, hükümetin iktidara gelmesinden sonra ülkenin toplam borcunun 500 milyar dolar dolara yükseldiğini ileri sürdü. Baykal, AK Parti iktidarından önce, bütün cumhuriyet hükümetlerinin toplam borcunun 280 milyar dolar olduğunu iddia etti. Devletin bütün kurumaları ile hükümetin kavgalı olduğunu belirten Baykal, hükümeti Türkiye'de anayasal düzeninin temellerini değiştirmek istemesiyle suçladı.

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'na(HSYK) hükümetin atama yapmak istediğini dile getiren Baykal, "Demokrasinin icabı budur diyorlar. Yani 80 yıldır Türkiye'de demokrasi yok da, kimse şikayetçi olmamış da, bunlar bu yanlışı düzeltivereceklermiş. Siz yanlışı düzeltme peşinde değilsiniz. Siz yargıyı siyasi emelleriniz için, oyuncak gibi kullanma peşindesiniz. Yargıyı siyasi denetim altına almak istiyorlar, amaçları bu. Bu kesinlikle kabul edilemez. Bu Türkiye'yi çığrığından çıkarır. Böyle bir tehlikeli oyunun içindeler" diye konuştu.

Sabah ve ATV'nin satışı ile ilgili konuşan CHP Lideri Baykal sözlerini şöyle sürdürdü: "Sabah ve ATV'yi dünyanın ve Türkiye'nin en saygın kuruluşları ilgilenip, 'Biz alalım' dediler. Bir baktık ki 10'dan fazla firma, yavaş yavaş kenara çekilmiş. Tek başına sadece Başbakan'ın damadının başında bulunduğu bir firma kalmış ve o satın aldı. Satın almakla bitmez, parasını ödemek lazım. Özel bankalara, yabancı bankalara gittiler kredi alamadılar. Sonunda devlet 750 milyon dolar kredi verdi. Bu miktardaki krediyi Cumhuriyet tarihinde hiç kimse alamadı. Ne Sabancı aldı ne Koç grubu aldı. Peki neyi teminat gösterdiler.? Aldıkları kurumun dörtte üçünü teminat gösterdiler, dörtte birini Katarlı iş adamında sattılar. Teminatı olan vatandaşa devlet kredi vermedi. Başbakanın damadının başında bulunduğu firmaya kredi verdi"

Hükümetin yaptığı başörtüsü düzenlemesine karşı çıkan ve iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuran CHP Lideri Baykal, konuşmasında herkesin ibadet etmekte ve sonuna kadar inancını yaşamakta özgür olacağını ifade etti. Siyaset ile inancın yerinin ayrı olduğunu söyleyen Baykal, "İnançlar, din ve iman, herkesin özgürlük alanı. Herkes istediğine inanmakta, ibadet etmekte, inancını sonuna kadar yaşamakta özgür olacak. Türkiye'de nüfusumuzun ezici çoğunluğu Müslüman. İslamiyet'in en güzel yaşandığı ülkelerden birisi Türkiye. Öyle olmaya da devam edecek. Bu konuda hiç kimsenin kuşkusu yok" şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Tuzla'da partisinin irtibat bürosunun açılışında konuşan Baykal, konuşması sırasında mikrofon arızalanmıştı. Baykal'ın bugün temel atma törenindeki konuşmasında benzer bir olay daha yaşandı. Baykal konuştuğu sırada, hoparlörden cızırtılı ses gelmeye başladı. Baykal cızırtılı sese rağmen konuşmasını sürdürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious